VRAŽEDNÝ ZOZNAM NA UKRAJINE

Po internete koluje šokujúci menoslov proruských aktivistov odsúdených na popravu
Foto ARCHÍV
Dátum 30.04.2015

Aprílové vraždy bývalého poslanca Najvyššej rady (parlamentu) Ukrajiny Olega Kalašnikova a publicistu Olesa Buzinu priliali olej do pustošivého ohňa občianskej vojny v prozápadnom mocnárstve našich východných susedov. Obaja boli známi aktívnymi proruskými postojmi, ktoré pred vyše rokom demonštrovali organizovaním kyjevského Antimajdanu, a obaja zahynuli v Kyjeve guľkou vraha. Ich smrť napohľad pobúrila aj ukrajinské vládne miesta, ktoré sprvoti ukazovali prstom na „ruku FSB“ (ruskej tajnej služby). No o pár dní bolo všetko inak. K popravám sa hrdinsky prihlásili pohrobkovia Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA), banderovskej neonacistickej svorky, ktorá podporila západný puč a z neho vzídenú súčasnú vládu v Kyjeve. Navyše, mená oboch aktivistov sa ešte pred vraždou objavili na tajomnom popravnom zozname na webovej stránke s cynickým označením Mirotvorec (Mierotvorca), ktorú vehementne propagujú ukrajinské silové zložky.

Pripravení zabíjať

„Nástojčivo žiadam o zasielanie všetkých dostupných informácií o teroristoch a separatistoch priamo na stránku Mirotvorec,“ vyzýva predstaviteľ ukrajinského ministerstva vnútra Anton Geraščenko. Vznik stránky ospevuje ako „výsledok urputnej snahy desiatok dobrovoľníkov, ktorých spája jedinečný citový poryv lásky k Ukrajine“, pričom „práca na zbieraní informácií o nepriateľoch, ich pomáhačoch, známostiach a kontaktoch napreduje“.

A napreduje rezko. Podľa Geraščenkovho chválospevu v šokujúcej databáze zatiaľ figuruje 7 500 (!) profilov „teroristov“. Hneď po otvorení stránky sa na udavačských zoznamoch zaskveli mená vojakov ukrajinskej armády, ktorí na Kryme odmietali mašírovať v banderovských pochodoch. Po vypuknutí vojny na Donbase tu spočinuli mená tamojších proruských separatistov. Pribudli údaje o piatich ruských novinároch – spravodajcoch a spolupracovníkoch moskovského denníka Komsomoľskaja pravda, ktorí informovali o bojoch na východe Ukrajiny a v reportážach o krvavých výčinoch vládnych jednotiek si nedávali servítku pred ústa. Najnovšie zoznam obohatili nielen mená ďalších politických oponentov, ale aj ich súčasné adresy a telefónne čísla. „Za vyjadrenie názoru i pravdivú reportáž sú ukrajinskí nacionalisti s posvätením kyjevskej moci pripravení zabíjať,“ varuje portál Russkaja vesna.

Množstvo otáznikov

A tak výskyt na popravnom zozname znamená smrteľné nebezpečenstvo, všetkých 7 500 indexových „zradcov“ sa ocitá v ohrození života. Na zoznam slobodno prispievať, ťažšie je však dopátrať sa po jeho pôvodcoch.

Ako zistili IT špecialisti spomínaného portálu, stránku zaregistrovali v auguste 2014 v Kanade. Server sa predstavuje ako NATO HPWS/2.1, no pri skenovaní vyhodí adresu psb4ukr.nato.int. Pritom z hlavnej domény NATO nato.int sa o ňom nedozvieme nič. Ostentatívne naznačené, no priamo nepotvrdené prepojenie na alianciu ostáva zahalené rúškom tajomstva a maľuje množstvo otáznikov: Prečo sa tvorcovia stránky identifikujú s NATO? Hlavnou a najdesivejšou otázkou však ostáva: Kto z čiernej listiny odporcov režimu a vzbúrencov určených na popravu je na rade? 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.