AEOROLÍNIE ZVYŠUJÚ POČTY LETOV, RÚŠKA BUDÚ NA PALUBE POVINNÉ

Aerolínie doteraz zrušili 90 percent medzinárodných letov, ich obnova prejde zdĺhavým procesom a s obmedzeniami. Zákaz civilných letov na slovenské letiská je predĺžený minimálne do 14. mája

Foto PEXELS
Dátum 05.05.2020

FRANKFURT NAD MOHANOM/VIEDEŇ/BUDAPEŠŤ/BRATISLAVA/ 5. mája  (TASR/extraplus.sk) - Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa plánuje zvýšiť počet letov do a zo svojich hlavných nemeckých základní vo Frankfurte a v Mníchove zo súčasných 50 na 330 týždenne. Uviedla to spoločnosť, ktorá zverejnila nový letový plán. Aerolínie zároveň zaviedli pre cestujúcich povinné ochranné rúška pri nástupe do lietadla. Ako uviedla agentúra DPA, nový letový plán, ktorý počíta aj s letmi do Atén, Göteborgu a portugalského Porta, vstúpi do platnosti 18. mája. Zároveň sa zdvojnásobí počet vnútroštátnych letov z Mníchova. Diaľkové lety sa budú ďalej uskutočňovať iba z Frankfurtu a zo švajčiarskych letísk.

Dcérske spoločnosti Brussels Airlines a Austrian Airlines nebudú lietať až do konca mája. To znamená predĺženie lehoty o dva týždne. Pôvodne boli lety týchto spoločností pozastavené do 15. mája, dopyt je však naďalej veľmi nízky.

Lufthansa zároveň informovala, že cestujúci v jej lietadlách budú povinní mať ochranné rúška, a to počas celého letu. Toto opatrenie vstupuje do platnosti od pondelka 4. mája a platiť by malo predbežne do 31. augusta. Aerolínie zároveň dodali, že už nebudú uplatňovať súčasný systém povinného voľného stredného sedadla v prípade troch sedadiel vedľa seba, keďže ochranu cestujúcich na vedľajších sedadlách by malo zabezpečovať rúško. Navyše, vzhľadom na nízky dopyt po leteckej doprave bude na palube dostatok voľných sedadiel na zabezpečenie adekvátneho odstupu.

Spoločnosť Delta zaviedla pre pasažierov povinnosť nosiť masky pri check-ine aj boardingu a aj počas celého letu.

American Airlines a United uviedli, že tiež budú vyžadovať rúška pre cestujúcich a aj pre posádku. Ide o dočasné opatrenia a masky na tvár budú pasažierom rozdávať zadarmo.

Naproti tomu Quantas rúška nevyžaduje. Austrálske úrady totiž takúto povinnosť pre obyvateľov nezaviedli. Na palube budú iba väčšie odstupy medzi pasažiermi.

Obmedzenie počtu cestujúcich počas každého letu je jedno z opatrení, ktoré zavádzajú takmer všetky aerolínie. Jeden rad sedadiel medzi pasažiermi ostáva vždy neobsadený. Pred každým letom budú kabíny dezinfikovať a cestujúcich tiež požiadali, aby si vzali so sebou vla

MAĎARSKO

Kým z Medzinárodného letiska Ferenca Liszta v Budapešti v apríli vzlietli a pristáli denne dve až päť lietadiel, v pondelok ich už bude 12, informovala komunikačná riaditeľka spoločnosti Budapest Airport Katalin Valentinyiová.

Na letisku sú podľa jej slov zavedené prísne epidemiologické opatrenia. V priestoroch terminálov sú k dispozícii dezinfekčné prostriedky a cestujúcich na nutnosť dodržiavania bezpečnostnej vzdialenosti upozorňujú tabule.

RAKÚSKO

Viedenské letisko Schwechat ponúka od 4. mája pasažierom cestujúcim do Rakúska testovanie na nový koronavírus priamo na letisku, aby sa vyhli tomu, že pôjdu do 14-dňovej karantény. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters.

Cestujúci prichádzajúci do Rakúska sa museli doteraz na letisku preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19, ktorý nesmel byť starší ako štyri dni. V opačnom prípade museli ísť na dva týždne do karantény.

Od 4. mája bude pre pasažierov k dispozícii molekulárno-biologický test na COVID-19, ktorého výsledky budú známe do dvoch až troch hodín, uviedlo letisko. "Letecká doprava - či už služobné cesty alebo nevyhnutné (súkromné) cesty - tak budú bezpečnejšie a jednoduchšie," dodali predstavitelia letiska.

Ľudia, ktorí už nastúpili do karantény, ju budú môcť opustiť, keď sa potvrdí, že nemajú ochorenie COVID-19, poznamenalo viedenské letisko. Testy na letisku, ktorá stoja 190 eur, budú môcť podstúpiť aj cestujúci z Viedne, aby sa tak mohli negatívnym testom preukázať vo svojej cieľovej destinácii.

Viedenské letisko prevádzkuje pravidelné lety do Dauhy, Dortmundu, Düsseldorfu, Frankfurtu nad Mohanom, Hamburgu, Lisabonu, Minsku a Sofie, ako aj charterové a služobné lety. Pre lety z vysoko rizikových oblastí platí vo Viedni zákaz pristátia.

SLOVENSKÁ REPUBLIKA

Zákaz civilných letov na slovenské letiská je predĺžený minimálne do 14. mája. Informuje o tom Letisko M. R. Štefánika v Bratislave na sociálnej sieti. Zákaz nariadil ústredný krízový štáb od 13. marca 2020. Platiť tak bude už minimálne dva mesiace. Formálne toto nariadenie predlžuje rezort dopravy každých 14 dní prostredníctvom tzv. správy NOTAM. "Je na rozhodnutí Ústredného krízového štábu SR, spadajúceho pod vládu SR, ako dlho bude tento zákaz platiť," podotklo bratislavské letisko.

Zdôraznilo, že stále platí, že osoby prilietajúce na Slovensko musia byť umiestnené v štátnej karanténe do času testovania na ochorenie COVID-19 a následne po negatívnom výsledku v domácej izolácii s celkovou dobou 14 dní. Mnohé štáty v zahraničí majú navyše stále platný zákaz vstupu cudzích občanov na ich územie.

Bratislavské letisko zároveň priblížilo, že dopravca Wizz Air v rámci svojej siete liniek predáva letenky od 1. mája, Ryanair od 15. mája, flydubai od 22. mája, ruský dopravca Pobeda od 1. júna. "Avšak ak bude zákaz civilných letov opätovne predĺžený, tieto lety sa nemusia uskutočniť," upozornilo s tým, že o ďalšom postupe bude informovať letecký dopravca e-mailom alebo SMS správou.

Bratislavské letisko je naďalej otvorené 24 hodín denne. Zatvorené sú však všetky obchodné prevádzky s výnimkou potravín. Formálne nie sú zakázané odlety zo Slovenska. Zakázané sú civilné lety s miestom vzletu na území iného štátu a s miestom pristátia na území SR. Letisko aj naďalej vybavuje repatriačné lety Slovákov zo zahraničia, nákladné lety vrátane nákladných letov so zdravotníckymi pomôckami, záchranárske lety, humanitárne lety, technické lety či štátne lety.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.