AMERIČANIA UTRATILI ZA VIANOČNÉ DARČEKY HISTORICKY NAJVIAC PEŇAZÍ

Z novembrového prieskumu Gallupu vyplynulo zistili, že Američania tohto roku na darčeky utratili alebo plánujú minúť v priemere 893 eur. V minulom roku to bolo približne o 91 eur menej. Ide o historicky najvyššiu hodnotu od roku 1999, keď spoločnosť uskutočnila prvý prieskum výdavkov na vianočné darčeky.

Foto PEXELS
Dátum 25.12.2023

Američania tento rok utratili za vianočné darčeky historicky najviac peňazí, ukázal prieskum spoločnosti Gallup. Takmer polovica z nich si pod stromčekom nájde aj nechcený darček, ktorý následne vymenia alebo vyhodia, píše TASR.  Z novembrového prieskumu Gallupu vyplynulo zistili, že Američania tohto roku na darčeky utratili alebo plánujú minúť v priemere 893 eur. V minulom roku to bolo približne o 91 eur menej. Ide o historicky najvyššiu hodnotu od roku 1999, keď spoločnosť uskutočnila prvý prieskum výdavkov na vianočné darčeky.

Najvyššie útraty spojené s darčekmi mali ľudia v strednom veku, teda od 35 rokov a vyššie. Tí minuli na darčeky v prepočte 1000 eur. Dôvodom je podľa spoločnosti Gallup skutočnosť, že v tejto vekovej kategórii je veľký podiel ľudí s deťmi mladšími ako 18 rokov. Domácnosti s deťmi minuli na darčeky takmer 1200 eur, zatiaľ čo v bezdetných domácnostiach to bolo 765 eur. Zvýšené výdavky na darčeky sa v tomto roku očakávali aj v iných krajinách sveta, ako napríklad v Kanade, Japonsku či Veľkej Británii.

Podľa webovej stránky spoločnosti Finder si až 53 percent Američanov každý rok otvorí aspoň jeden nechcený darček. Keďže priemerný dospelý človek uvádza, že dostáva nechcené darčeky v hodnote zhruba 60 eur, znamená to, že v roku 2023 sa na nechcené darčeky minie približne osem miliárd eur. V roku 2022 to bolo 7,5 miliardy eur. Približne 44 percent mužov a 61 percent žien tvrdí, že počas sviatkov dostalo aspoň jeden darček, ktorý sa im nepáčil alebo ho nepotrebovali.

Najnechcenejšími darčekmi sú oblečenie a doplnky, ktoré predstavujú 46 percent. Nasledujú predmety do domácnosti s 31 percentami a kozmetika a voňavky s 25 percentami. Najviac nechcených darčekov dostávajú ľudia vo veku 10 až 25 rokov. Z tejto kategórie dostalo nechcený darček až 74 percent osôb. Nechcený darček si rozbalilo aj 67 percent mileniálov (29 až 46 rokov) a 48 percent ľudí vo veku 47 až 57 rokov. Američania v prieskume uviedli, že takéto darčeky darujú, vymenia, predajú alebo vyhodia.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.