AMERIČANIA BY VAKCÍNU OD RUSOV NEVYSKÚŠALI ANI NA OPICIACH, NIETO NA ĽUĎOCH

Rusi ponúkli Američanom pomoc pri vývoji vakcíny, Američania ju odmietli. Rusko oznámilo, že vakcínu zaregistrovali na použitie po necelých dvoch mesiacoch testovania na ľuďoch, pričom ju dostala aj dcéra prezidenta Vladimira Putina.

Foto AP
Dátum 15.08.2020

MOSKVA 15. augusta (SITA/extraplus.sk) - Rusko ponúklo Spojeným štátom americkým spoluprácu pri vývoji vakcíny proti ochoreniu COVID-19, tie však takúto pomoc odmietli. Ruskí predstavitelia v Moskve pre CNN uviedli, že „USA v súčasnosti nie sú naklonené ruským medicínskym pokrokom“. „Na americkej strane vládne všeobecná nedôvera voči Rusku a sme presvedčení, že technológie, vrátane vakcín, testovania a liečby, v USA pre túto nedôveru neakceptujú,“ vyhlásil nemenovaný vyšší ruský štátnik.

Tlačová tajomníčka Bieleho domu Kayleigh McEnanyová vo štvrtok vyhlásila, že prezident Donald Trump bol informovaný o novej ruskej vakcíne. Dodala, že americké vakcíny momentálne prechádzajú prísnymi testami tretej fázy. Ďalší americkí predstavitelia pre CNN poznamenali, že ruskú vakcínu v USA vnímajú ako „nedopečenú“ a niet divu, že nevzbudila americký záujem.

„USA by si nedovolili vyskúšať ju na opiciach, nieto na ľuďoch,“ skonštatoval úradník amerického úradu verejného zdravotníctva. Rusko v utorok oznámilo, že vakcínu zaregistrovali na použitie po necelých dvoch mesiacoch testovania na ľuďoch, pričom ju údajne dostala aj dcéra prezidenta Vladimira Putina. Ruskí predstavitelia chcú dokonca už v októbri začať s plošným očkovaním. Mnohí vedci v krajine i v zahraničí sú však skeptickí a spochybňujú rozhodnutie zaregistrovať ju ešte pred treťou fázou testov.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.