AMERICKÉ PROTESTY SLNIEČKÁROV SA PRENIESLI AJ DO BRATISLAVY

Vlna nepokojov, ktoré v USA prerástli do ničenia verejného aj súkromného majetku a rabovania sa rozširujú postupne do celého sveta. V Bratislave sa v tejto veci zišli desiatky ľudí.

Foto Facebook
Dátum 04.06.2020

Demonštrácie, ktoré sa rozhoreli v Spojených štátoch po smrti Georgea Floyda, vzplanuli v malej miere aj u nás. V Bratislave sa v tejto veci zišli desiatky ľudí, pričom podľa informácií dostupných na internete boli organizovaní za zvláštnych okolností.

Vlna nepokojov, ktoré v USA prerástli do ničenia verejného aj súkromného majetku, rabovačiek a fyzických stretov medzi strážcami zákona a nahnevaným davom, sa rozšírila aj do ostatných kútov sveta.

Zástupy ľudí sa zišli na Novom Zélande, v Berlíne, v Miláne a obrovská akcia sa uskutočnila aj v Londýne. 

Denník The Guardian napríklad informoval o protestoch naprieč Britániou článkom, kde na titulnej fotke ženy držia transparenty, na ktorých je napísané, že „mlčanie bielych je násilie“ alebo, že „mlčanie bielych je pro-rasistické“.


Hoci sa to zaobišlo bez väčšej mediálnej pozornosti, demonštrovalo sa aj u nás, na Slovensku. Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, kde sídli Veľvyslanectvo USA, sa počas pondelka podľa odhadov stretlo asi 100 ľudí, ktorí neskôr pochodovali centrom mesta. 

O proteste informovala napríklad aj facebooková stránka Bratislava bez náckov, za ktorou stojí skupina okolo známeho ľavicového aktivistu Róberta Mihályho, ktorá ho aj fotograficky zdokumentovala.

Na vyhotovených záberoch tak vidno účastníkov, ako hlásajú, že „mlčanie je zrada“, „nemôžem dýchať“ (ide o vetu, ktorú Floyd opakoval pred smrťou) či „dobrí policajti neexistujú“.

Administrátori stránky ale zdôraznili, že akciu neorganizujú. Bratislava bez náckov sa podľa vlastných slov iba dozvedela o spontánnom vyjadrení solidarity v Bratislave a odkázali na facebookovú udalosť, ktorú v našom hlavnom meste organizoval užívateľ (podľa všetkého Holanďan) Liberty Simon.

Tento aktivista v oblasti trans, LGBT a antirasizmu sa hlási aj k organizovaniu iných akcií na pamiatku Floyda naprieč svetom a podľa jeho slov za nimi stoja aj organizácie ako Nederland Wordt Beter, Zwarte Piet is Racisme, Black Queer & Trans Resistance Netherlands a Stop Blackface.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.