BAŠNEFŤ ZASTAVIL VÝVOZ ROPY NA SLOVENSKO

Obchodníci sú presvedčení, že výpadok bez problémov vykompenzujú nákupom väčšieho objemu ropy od firmy Lukoil

Foto ARCHÍV
Dátum 08.11.2016

LONDÝN/MOSKVA 8. novembra (TASR/Extra plus) - Ruská ropná spoločnosť Bašnefť zastavila dodávky ropy do Maďarska a na Slovensko cez ropovod Družba. Pre agentúru Reuters to uviedli tri zdroje, pričom dôvodom môže byť zmena marketingovej stratégie po tom, ako firmu Bašnefť prevzal ruský ropný koncern Rosnefť.

Exportné kvóty spoločnosti Bašnefť cez ropovod Družba do Maďarska a na Slovensko predstavovali na obdobie október až december tohto roka 525-tisíc ton. V októbri firma podľa obchodníkov ešte dodala 180-tisíc ton, čo bolo v súlade s exportným plánom.

Firma vyvážala ropu cez ropovod Družba ostatné štyri roky, pričom export zabezpečovala prostredníctvom firmy Normeston so sídlom na Belize. Od novembra však podľa zdrojov z ropného sektora Bašnefť dodávky cez Družbu na Slovensko a do Maďarska zastavil.

Obchodníci sú presvedčení, že zastavenie dodávok je dôsledkom zmien v obchodnej politike firmy, ktoré urobil nový vlastník Rosnefť. Ten minulý mesiac prevzal vo firme Bašnefť 50,1-percentný podiel, za ktorý zaplatil 330 miliárd rubľov (4,69 miliardy eur). Na rozdiel od firmy Bašnefť vedenie spoločnosti Rosnefť uprednostňuje priame zmluvy s koncovými užívateľmi. Obchodníci sa okrem toho domnievajú, že Rosnefť presmeroval spomínanú ropu do prístavov, keďže obe firmy získali možnosť zvýšiť v mesiaci november objem nakládky ropy. Rosnefť sa k otázkam Reuters nevyjadril.

Jediným koncovým odberateľom v prípade ropy z Ruska pre Slovensko a Maďarsko je maďarská spoločnosť MOL. Okrem firmy Bašnefť však ropu na Slovensko a do Maďarska dodáva aj Russnefť, Lukoil a niekoľko menších firiem. MOL okrem toho dováža ropu cez chorvátsky prístav Omišalj.

Obchodníci nevidia za rozhodnutím zastaviť dodávku ropy cez ropovod Družba žiadne politické dôvody a sú presvedčení, že Maďarsko a Slovensko výpadok bez problémov vykompenzujú nákupom väčšieho objemu ropy od svojho hlavného dodávateľa. Tým je firma Lukoil.