BEBLAVÝ – SLOVENSKO JE V POLITICKEJ PASCI, MATOVIČ NEPADNE A KOALÍCIA VYDRŽÍ

Politicky vyhrá Matovič - ak niekto pochybuje, nech si pozrie jeho Facebook, ale ani Sulík nemusí tratiť - voličov na jeho strane barikády je tiež dosť. Prehráva však Slovensko.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 11.04.2020

Aj keď si to neuvedomujeme, dostávame sa čoraz hlbšie do politickej pasce. Riešime nepodstatné veci alebo falošné dilemy a vzďaľujeme sa od toho najdôležitejšieho.

Nie, Igor Matovič nepadne ako premiér a nerozpadne sa koalícia - aj keby si koaliční partneri statusovali proti sebe každý deň. To je dnes len politický bulvár a nemá sa to prečo zmeniť.

Formuje sa hlavný politický spor, ktorým krajina žije a bude žiť týždne, možno mesiace a tento spor je asi 30 km vzdialený od toho, kde ho potrebujeme.

Je to spor medzi ochranou životov a ochranou živobytia. Dnes reprezentovaný Matovičom a Sulíkom. Obom to ako hlavný spor vyhovuje - byť populistom so srdcom, ale aj byť excelom s mozgom.

Politicky ho vyhrá Matovič - ak niekto pochybuje, nech si pozrie jeho Facebook. Ale ani Sulík nemusí tratiť - voličov na jeho strane barikády je tiež dosť.

Prehráva však Slovensko. Pretože jediná možnosť, ako to všetko vyriešiť - aby sme neumreli hladom ani koronou, je mať vymakanú schopnosť tzv. inteligentnej karantény - vyhľadávať, testovať, dosledovať kontakty a izolovať tých, ktorí to potrebujú a zároveň s tým umožniť ľuďom aj žiť - asi nie tak, ako do marca, ale lepšie a slobodnejšie ako dnes.

Na Tchajwane ju majú, v Singapúre ju majú, Česi ju rozbiehajú... my to nemáme a podľa dostupných informácií ani systematicky nebudujeme. Tie najlepšie mozgy pri premiérovi hasia najpálčivejšie problémy vytvorené nefunkčnosťou štátu, nebudujú zatiaľ integrovaný a vymakaný systém, ktorý nás zachráni pred tým, aby sme si museli vyberať medzi chlebom a vírusom.

Túto tvrdú prácu nahrádzame telenovelou, kde ochranca nevinných životov bojuje s kapitalistickým zdravým rozumom.

Z toho skúsme nájsť cestu von a tlačiť na to, aby sme riešili to najpodstatnejšie. Nepotrebujeme x článkov o facebookových statusoch ani detailné anamnézy každého záchvevu tváre počas tlačovky. Potrebujeme články o tom,
- ako reálne funguje riadenie tejto krízy,
- kto sa čomu venuje a čo nikto nerieši,
- prečo počet testov rastie (aj keď pomaly),
- ale pri karanténovaní navrátilcov sa urobili veľké prúsery
- či niekto dostal za úlohu urobiť plán inteligentnej karantény a ako to s ním vyzerá...

a takto by sa dalo pokračovať.
Poďme hľadať cestu von z tejto pasce. Lebo koronu nezaujíma, že politika sa zmenila na show. Korona si to rada užije.

Príspevok uverejnil Miroslav Beblavý na sociálnej sieti Facebook 10. apríla.