BEJRÚT VS. HIROŠIMA - V EPICENTRE VÝBUCHOV PREŽILA ZAKAŽDÝM LEN ČESKÁ BUDOVA

Bomba, ktorá vybuchla v bejrútskom prístave mohla mať silu malej atómovej bomby, tvrdia odborníci. Jediná budova, ktorá v okolí výbuchu prežila je bejrútske silo, ktoré stavali českí montéri z Pardubíc. 

Foto EXTRA PLUS
Dátum 07.08.2020

Výbuch, ktorý otriasol Bejrútom zničil celé ulice a množstvo budov. Dominantou Bejrútu bolo vyše polstoročia silo, kde Libanon uskladňoval svoje zásoby obilia. V roku 1967 ho postavili českí montéri z Pardubic a zatiaľ čo výbuch zdevastoval všetko ostatné, silo ako jediné zostalo stáť. Na fotografiach to však vyzerá, akoby ho niekto prerezal na polovicu. Dielo bolo postavené spôsobom, ktorý z neho spravil takmer nezničiteľnú konštrukciu.

Špekuluje sa, že výbuch v bejrútskom prístave mohol mať silu malej atómovej bomby. Pevnosť konštrukcie je o to pôsobivejšia. Nakoľko je veľmi poškodená, s najväčšou pravdepodobnosťou ju budú musieť zbúrať. Dôležité bude vyjadrenie statika. 

Podobný odkaz zanechali po sebe Česi aj v Hirošime. Včera, 6. augusta si svet pripomínal výročie, kedy USA počas druhej svetovej vojny zhodilo na Hirošimu atómovu bombu Little Boy. Jej výbuch zrovnal so zemou všetko v bezprostrednej blízkosti, avšak hirošimský dóm prežil. Ten navrhol na začiatku 20. storočia český architekt Jan Letzel. V roku 1915 dom dokončili a dlhé roky slúžil ako miesto, kde sa organizovali výstavy. Dodnes slúži ako kultúrna pamiatka, ktorú zanechali v pôvodnej podobe tak, ako ho výbuch bomby zanechal. 


Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.