BIDEN NEBUDE OBVINENÝ ZA ZLÉ NAKLADANIE S TAJNÝMI DOKUMENTMI

Pripravovaná správa špeciálneho vyšetrovateľa Roberta Hura je kritická voči americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi a jeho spolupracovníkom pre ich zaobchádzanie s tajnými dokumentmi. Napriek tomu neodporúča ich obvinenie z trestného činu. V utorok o tom informoval denník The Washington Post.

Foto SITA/AP
Dátum 07.02.2024

Pripravovaná správa špeciálneho vyšetrovateľa Roberta Hura je kritická voči americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi a jeho spolupracovníkom pre ich zaobchádzanie s tajnými dokumentmi. Napriek tomu neodporúča ich obvinenie z trestného činu. V utorok o tom informoval denník The Washington Post, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Denník napísal, že správa špeciálneho vyšetrovateľa Hura o náleze tajných dokumentov v Bidenovom dome a jeho bývalej kancelárii má byť zverejnená v nasledujúcich dňoch. Tajné materiály  v Bidenovom dome vo Wilmingtone v americkom štáte Delaware sa  našli v roku 2022. Boli z obdobia, keď Biden pôsobil v Senáte a ako  viceprezident Baracka Obamu.

Následne americký minister spravodlivosti vymenoval Roberta Hura za špeciálneho vyšetrovateľa. Aj bývalý prezident Donald Trump čelí obvineniam z  nesprávneho nakladania s tajnými dokumentami. Jeho obžaloval z ohrozovania národnej bezpečnosti iný špeciálny vyšetrovateľ, Jack Smith. Prísne tajné informácie z jadrovej a obrannej oblasti mal nezabezpečené vo svojom sídle Mar-a-Lago na Floride.

Maril tiež snahu úradov získať ich naspäť, uvádza sa v žalobe. Súd na Floride sa začne v máji. Denník Washington Post uviedol, že medzi vyšetrovaniami Bidena a Trumpa je značný rozdiel. V Bidenovom prípade ide o menej ako 20 dokumentov, Trumpovo vyšetrovanie sa týka asi 300 dokumentov. Trump sa tiež snažil zavádzať vyšetrovateľov, kým Biden spolupracoval.

V októbri sa tiež podrobil vypočúvaniu špeciálneho vyšetrovateľa Hura, dodal Washington Post. Bidenovi spolupracovníci pre denník uviedli, že dokumenty skončili v jeho dome a kancelárii neúmyselne kvôli "lajdáckej organizačnej práci".

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.