BIDEN A ZELENSKYJ PODPÍSALI DESAŤROČNÚ BEZPEČNOSTNÚ DOHODU

Zmluvné strany uznávajú túto dohodu ako podporu na ceste Ukrajiny k prípadnému členstvu v aliancii NATO, uvádza sa v texte dohody. Podľa dohody v prípade ozbrojeného útoku alebo hrozby takéhoto útoku proti Ukrajine sa najvyšší predstavitelia USA a Ukrajiny do 24 hodín stretnú, aby prekonzultovali reakciu naň.

Foto SITA/AP
Dátum 13.06.2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký prezident Joe Biden vo štvrtok podpísali desaťročnú bilaterálnu bezpečnostnú dohodu zameranú na posilnenie obranyschopnosti Ukrajiny. TASR informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP. Dohodu podpísali prezidenti na okraj summitu skupiny G7 v Taliansku.

"Zmluvné strany uznávajú túto dohodu ako podporu na ceste Ukrajiny k prípadnému členstvu v aliancii NATO," uvádza sa v texte dohody. Podľa dohody v prípade ozbrojeného útoku alebo hrozby takéhoto útoku proti Ukrajine sa najvyšší predstavitelia USA a Ukrajiny do 24 hodín stretnú, aby prekonzultovali reakciu naň.

Spojené štáty v dohode opätovne vyjadrili podporu Ukrajine pri obrane jej zvrchovanosti a územnej celistvosti. "Na zaistenie bezpečnosti Ukrajiny obe strany uznávajú, že Ukrajina potrebuje významné vojenské sily, silné kapacity a nepretržité investície do svojho obranného priemyslu podľa štandardov Severoatlantickej aliancie (NATO)," píše sa ďalej v dohode.

Na základe tejto dohody by Spojené štáty mali Ukrajine poskytnúť rôzne formy vojenskej pomoci a výcviku v boji proti ruskej invázii, pričom Washington prisľúbil, že bude svojho spojenca chrániť "teraz aj v budúcnosti". Dohoda je podľa AFP podobná tej, ktorú majú Spojené štáty s Izraelom a zaväzuje Washington k výcviku ukrajinskej armády, poskytovaniu vojenského vybavenia, uskutočňovaniu spoločných cvičení a spolupráci v oblasti obranného priemyslu.

Na rozdiel od členstva v aliancii NATO však Spojené štáty nezaväzuje k vyslaniu ozbrojených síl na obranu Ukrajiny. Agentúra AFP podotýka, že cieľom dohody je zaviazať budúce administratívy USA, aby tiež podporovali Ukrajinu. Exprezident Donald Trump, ktorý chce kandidovať v novembrových voľbách, by však podľa AFP po prípadnom volebnom víťazstve mohol teoreticky dohodu zrušiť.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.