BIEDA SPRAVODAJSTVA RTVS

Množstvo televíznych divákov i bezpečnostných expertov by celkom určite viac zaujímalo, koľko agentov zahraničných tajných služieb aj našej domácej SIS (ktorá disponuje bunkrom na tajné porady prezidentky Čaputovej s členmi Bezpečnostnej rady štátu) je momentálne infiltrovaných v médiách hlavného prúdu. Vrátane RTVS a TA3.

Foto SITA/MILAN ILLÍK
Dátum 04.01.2024

Jednu z ďalších jej každodenných ukážok nám tvorcovia predviedli na tretí tohtoročný deň v 4. minúte a 10. sekunde Správ RTVS (tesne po odvolaní sa na informáciu z vysielania komerčnej Markízy) odvysielaním materiálu z Veľkej Británie.

Zámerne som nepoužil výraz, že odvysielali obrazovú správu, keďže nešlo o aktuálnu informáciu zo dňa, viažucu sa na medzinárodné udalosti najvýznamnejšieho svetového diania. Donedávna verejnoprávna televízia (teraz už štátne médium) nám ústami moderátorky s ilustračnými obrázkami (v 38 sekundách) bombasticky oznámila: „Bývalá šéfka slovenskej sekcie spravodajstva BBC – Terézia Javorská – pracovala počas studenej vojny ako agentka komunistickej ŠTB. Vyplýva to z odtajnených archívov ŠTB, o ktorých informoval britský denník Daily Mail. Slovenka mala prístup k interným informáciám britských médií aj politickým správam... Bezpečnostní experti tvrdia, že ide o prvý známy prípad infiltrácie agenta zahraničnej tajnej služby do BBC od začiatku studenej vojny. Dnes 73-ročná Slovenka je už niekoľko rokov po autohavárii v kóme. Jej rodina sa k tomu odmietla vyjadriť.“

Ak viacerí dlhodobo tvrdíme, že do RTVS treba vrátiť verejnoprávnosť, tak dôvody sa ponúkajú aj v tomto príklade. Janette Štefánková alebo autor (autorka) prevzatej informácie nám nejako „zabudli“ spresniť, že citovaný britský denník je bulvárny. A z takého by seriózne televízne spravodajstvo (na rozdiel od Markízy či JOJ) citovať nemalo. Mňa – ako diváka a občana SR – by pri tejto téme (34 rokov po páde železnej opony) zaujímali oveľa, oveľa viac iné uhly pohľadu aj aktuálnejšie témy. Vôbec som sa nedozvedel, čím takým zásadným Slovenka poškodila či ohrozila samotnú slávnu BBC alebo iné britské médiá.

Vzhľadom na posledné dve vety príspevku považujem jeho odvysielanie v spravodajstve nielen za neetický bulvárny a trápny „kúsok“ spravodajcov z Mlynskej doliny, ktorí nevedia priniesť zásadnejšiu aktuálnu informáciu, no aj za neúplnú... Vhodnejšie ju mohli zaradiť do investigatívnej publicistiky, ako napr. Reportéri alebo ako predkrm k Havranovej večeri... Nedozvedeli sme sa totiž, či autohavária Terézie Javorskej bola zinscenovaným atentátom, pomstou či „upratovaním“ zahraničnej špionážnej služby MI6, alebo ukážkou skončenia spolupráce nespokojnej ŠTB...

A že sa rodina spomínanej bývalej pracovníčky BBC odmietla vyjadriť? Tak to je úplne nečakané (vážení nevážení) veršotepci sámelovského spravodajského záprahu! Na rozdiel od vás, množstvo televíznych divákov i bezpečnostných expertov by celkom určite viac zaujímalo, koľko agentov zahraničných tajných služieb aj našej domácej SIS (ktorá disponuje bunkrom na tajné porady prezidentky Čaputovej s členmi Bezpečnostnej rady štátu) je momentálne infiltrovaných v médiách hlavného prúdu. Vrátane RTVS a TA3. Možno by dnes – už historické a pamätné – Cibulkove zoznamy z roku 1992, s menami tajných spolupracovníkov Štátnej bezpečnosti z radov obyvateľstva, bledli závisťou.

Anglický spisovateľ a novinár George Orwell, ktorý odišiel z tohto sveta na prahu studenej vojny v roku 1950, by dnešným členom manažmentov mediálnych domov, moderátorom i redaktorom, ale i technickým pracovníkom zašeptal: „Ak chcete zachovať tajomstvo, musíte ho skryť aj pred sebou.“

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.