BIHÁRIOVEJ PRIORITOU JE OBHAJOBA LIBERÁLNYCH HODNÔT

Predsedníčka PS Biháriová si vie predstaviť spoluprácu so stranami Za ľudí, Spolu, nevedela by si predstaviť spoluprácu s OĽaNO, ak by v ňom podľa jej slov aj naďalej existovala silná podpora konzervatívnych až ultrakonzervatívnych postojov.

Foto TASR/JAROSLAV NOVÁK
Dátum 14.06.2020

BRATISLAVA 14. júna (SITA/extraplus.sk) – Obhajoba liberálnych hodnôt, zelenej obnovy, digitálneho štátu či sociálnych práv sú niektorými z hlavných priorít novej predsedníčky Progresívneho Slovenska (PS) Ireny Biháriovej. Ako uviedla pre agentúru SITA, pokúsi sa udržať hnutie vo verejnom a mediálnom diskurze ako liberálnu protiváhu a konštruktívnu alternatívu voči súčasnej vláde. Progresívne Slovensko chce taktiež profesionalizovať smerom dovnútra a pripraviť ho na komunálne voľby.

PS kandidovalo vo februárových parlamentných voľbách v koalícii so stranou Spolu – občianska demokracia (Spolu). Po neúspechu vo voľbách, v ktorých získali 6,96 percenta hlasov voličov, začali obe strany fungovať ako dva samostatné politické subjekty. Na otázku agentúry SITA, či si nová predsedníčka PS vie predstaviť opätovnú spoluprácu so stranou Spolu, prípadne s vládnou stranou Za ľudí, odpovedala, že aktuálne si všetky strany potrebujú prejsť vnútornou diskusiou o budúcnosti strany, kľúčovej tematickej a ideovej profilácii. „Je príliš skoro kategoricky ohlasovať spoluprácu, no rovnako tak ju kategoricky zhadzovať zo stola. Najviac prienikov vidím aktuálne medzi nami a stranou Spolu,“ priblížila Biháriová.

Spoločné prieniky by si, naopak, nevedela predstaviť s vládnym hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ak by v ňom podľa jej slov aj naďalej existovala silná podpora konzervatívnych až ultrakonzervatívnych postojov. „Zároveň sme však štyri roky pred voľbami a situácia nás môže potom postaviť pred rôzne dilemy a rozhodnutia, preto nie je dnes na mieste zatvárať dvere, alebo, naopak, sľubovať spolupráce,“ ozrejmila šéfka progresívcov.

Pri hodnotení doterajšieho pôsobenia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) rešpektuje, že sa pri preberaní krajiny ocitol v „nezávideniahodnej situácii“. Myslí si, že v začiatkoch koronakrízy sa premiérovi podarilo udržať prísne nastavenie karantenizačných opatrení. „V procese ich uvoľňovania som sa však už aj ja sama strácala v pravidlách. Kriticky treba vyhodnotiť aj to, že nie všetky opatrenia dokázal oprieť o legálne pramene, čo je pre princípy právneho štátu veľmi citlivá vec,“ zhodnotila Biháriová. Zastáva však názor, že Matovič ešte potrebuje čas, aby dokázal zosúladiť svoje nápady s princípmi právneho štátu.

Biháriová zároveň so znepokojením sleduje situáciu okolo obsadzovania úradov. „Ak chcela táto vláda odstraňovať nedôveru v štát, potom to, čím túto dôveru môže podkopať ešte viac, bude, ak ani ona sama nebude dodržiavať rovné metre a nebude si stáť za pravidlami, ktoré hlásala,“ zdôraznila.

Na záver sa novozvolená líderka PS vyjadrila aj k možnej spolupráci so stranou Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorej vznik avizoval na tlačovej konferencii z 10. júna. „Vychádzajúc z aktuálneho stavu poznatkov si nemyslím, že sa ocitneme v zápase o toho istého voliča a v tejto chvíli pre nás nepredstavuje partnera na rokovanie,“ uzavrela Biháriová.

Biháriová sa stala novou predsedníčkou mimoparlamentného hnutia PS po tom, ako ju v sobotu 6. júna do funkcie na sneme zvolili delegáti hnutia. Svoj hlas jej odovzdalo 105 delegátov. Jej protikandidát a dovtedajší predseda PS Michal Truban získal hlasy 100 delegátov. Podpredsedami hnutia sa stali europoslanci Michal Šimečka a Martin Hojsík, Michal Truban, podnikateľ a bývalý predseda hnutia Ivan Štefunko a odborníčka PS na kultúru Zora Jaurová.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.