BLAHA: 11. SEPTEMBER - NEZABÚDAJME NA AMERICKÉ ZLOČINY

Podpredseda Smeru-SSD Ľuboš Blaha: Musíme spozornieť vždy, keď Spojené štáty túžia po tom, aby zvrátili výsledok demokratických procesov. Z dejín vieme, čoho všetkého sú schopní.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 11.09.2023

Smrť tisícov nevinných ľudí. Oheň, plamene, zničené životy. 11. september... Pred 50 rokmi v Čile.

1. Americká CIA zvrhla demokraticky zvoleného prezidenta Salvadora Allendeho, ľavičiara, ktorý pre mňa ostáva hrdinom. Tak ako pre všetkých socialistov.

2. Na jeho miesto si Američania dosadili fašistického generála Pinocheta, ktorý nechal povraždiť a zmiznúť tisíce ľudí, ľavičiarov, odborárov, kohokoľvek, kto mal iný názor.

 3. Allendeho stúpencov mučili na štadiónoch. Slávnemu hudobníkovi Victorovi Jarovi polámali všetky prsty, aby nemohol hrať na gitare svoju pieseň Venceremos.

4. Potom ho surovo zbili a zastrelili. Rovnako ako mnohých ďalších. Zomrel aj Allende a členov jeho vlády buď pozabíjali alebo poslali do koncentračných táborov.

5. Pinochetov fašistický režim potom s podporou USA zavádzal brutálne neoliberálne reformy, z ktorých si potom brali príklad naši pravičiari ako Ódor či Kaník.

6. Ukázalo sa, aké je nebezpečné spojenie fašizmu a neoliberalizmu. A aká aktuálna je dodnes hrozba toho, čomu hovoríme - liberálny fašizmus.

7. Perzekúcie opozície, poklonkovanie sa USA a do toho liberálne reformy v prospech tých najbohatších. Pripomína vám to niečo?

8. Pamätám si, ako sme pred rokom v Košiciach spoločne skandovali slová krásnej čilskej revolučnej piesne - Národ zjednotený nebude porazený. El Pueblo Unido.

9. Nech sa páči, tu je iná pieseň. Slávna ľavicová hymna Venceremos, ktorá stála Victora Jarru život. Spomínajme na 11. september 1973, na zločiny USA.

10. A nezabúdajme na to, že si musíme chrániť demokraciu a suverenitu pred neoliberálnymi fašistami.

11. Musíme spozornieť vždy, keď sa polícia zneužíva na prenasledovanie opozície, vždy, keď útočia na slobodu slova, vždy, keď vlastných občanov označujú pravičiari za "svine".

12. Musíme spozornieť vždy, keď Spojené štáty túžia po tom, aby zvrátili výsledok demokratických procesov. Z dejín vieme, čoho všetkého sú schopní.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.