BLANÁR: SLOVENSKO JE PROTI VYTVÁRANIU AKEJKOĽVEK ŽELEZNEJ OPONY MEDZI RUSKOM A EÚ

„Apeloval som na čo najskoršie obnovenie mierových rokovaní medzi stranami konfliktu a ukončenie bojov,“ uviedol Juraj Blanár. Zároveň zdôraznil, že Slovensko jednoznačne odmietlo návrh francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nepošle na ukrajinské územie žiadneho slovenského vojaka.

Foto SITA/MZVaEZ SR
Dátum 03.03.2024

Slovenská republika je proti vytváraniu akejkoľvek železnej opony medzi Ruskom a Európskou úniou. Na stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v Turecku to uviedol šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SSD). Zároveň Lavrova informoval o postoji vlády SR, že rusko-ukrajinský konflikt nemá vojenské riešenie

„Informoval som ho tiež o pozícii vlády Slovenskej republiky postavenej na rešpektovaní základných princípov medzinárodného práva, ako je územná celistvosť a suverenita členských krajín, ukotvených v Charte OSN. Apeloval som na čo najskoršie obnovenie mierových rokovaní medzi stranami konfliktu a ukončenie bojov,“ uviedol Blanár. Zároveň zdôraznil, že Slovensko jednoznačne odmietlo návrh francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nepošle na ukrajinské územie žiadneho slovenského vojaka.

Blanár v Turecku rokoval aj s ministrom zahraničných vecí Palestínskeho štátu Rijádom Nadžíbom al-Malkím, pričom vyjadril hlbokú sústrasť nad tragickými dôsledkami incidentu v Pásme Gazy, pri ktorom bolo vo štvrtok usmrtených vyše 100 ľudí a ďalších viac ako 700 bolo zranených. „Situácia na Blízkom východe je mimoriadne napätá a je potrebné dohodnúť prímerie a obnoviť mierový proces. S ministrom sme sa rozprávali aj o perspektívach dvojštátneho riešenia, ktoré Slovenská republika podporuje ako jediné udržateľné riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu,“ skonštatoval Banár.

Na treťom ročníku diplomatického fóra v tureckej Antalyi rokoval Blanár aj so zástupcami Turecka, Moldavska, Kazachstanu a Bosny a Hercegoviny.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.