BLINKEN DÚFA, ŽE HAMAS PRIJME VEĽKORYSÚ PONUKU IZRAELCOV

Americký minister zahraničných vecí v pondelok vyjadril nádej, že hnutie Hamas prijme "mimoriadne veľkorysú" ponuku na zastavenie ofenzívy izraelskej armády v Pásme Gazy výmenou za prepustenie rukojemníkov.

Foto SITA/AP
Dátum 30.04.2024

Americký minister zahraničných vecí v pondelok vyjadril nádej, že hnutie Hamas prijme "mimoriadne veľkorysú" ponuku na zastavenie ofenzívy izraelskej armády v Pásme Gazy výmenou za prepustenie rukojemníkov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. "Hamas má pred sebou návrh, ktorý je zo strany Izraela mimoriadne, mimoriadne veľkorysý... V tejto chvíli stojí medzi obyvateľmi Gazy a prímerím len Hamas," povedal Antony Blinken v Rijáde na zasadnutí Svetového ekonomického fóra.

Podľa šéfa americkej diplomacie sa palestínske hnutie musí rýchlo rozhodnúť. "Dúfam, že sa rozhodnú správne... Môžeme dosiahnuť zásadnú zmenu dynamiky" za viac ako pol roka krviprelievania, dodal. Blinken zopakoval, že Washington nesúhlasí s plánovanou izraelskou ofenzívou do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy. "Zatiaľ sme nevideli plán, ktorý by nám dával istotu, že civilisti môžu byť účinne chránení," uviedol.

V meste pri hraniciach s Egyptom našlo po vypuknutí vojny v Gaze útočisko viac ako 1,5 milióna Palestínčanov. Delegácia Hamasu mala v pondelok pricestovať do Egypta, ktorý sa spolu s Katarom snaží sprostredkovať dohodu o zastavení izraelskej ofenzívy výmenou za oslobodenie rukojemníkov. Vysokopostavený predstaviteľ Hamasu v nedeľu uviedol, že hnutie nevidí žiadny vážny problém v najnovšom návrhu Izraela.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.