BLINKEN: HAMAS BY MAL PRIJAŤ DOHODU O PRÍMERÍ

Militantné hnutie Hamas vo štvrtok v odozve na najnovší egyptský návrh uviedlo, že čo najskôr vyšle do egyptskej Káhiry delegáciu, aby pokračovalo v rokovaniach o prímerí. Vodca Hamasu Ismáíl Haníja povedal, že hovoril so šéfom egyptskej tajnej služby a zdôraznil pozitívneho ducha hnutia pri preštudovaní návrhu prímeria. 

Foto sita/ap
Dátum 03.05.2024

Militantné hnutie Hamas vo štvrtok v odozve na najnovší egyptský návrh uviedlo, že čo najskôr vyšle do egyptskej Káhiry delegáciu, aby pokračovalo v rokovaniach o prímerí. Vodca Hamasu Ismáíl Haníja povedal, že hovoril so šéfom egyptskej tajnej služby a „zdôraznil pozitívneho ducha hnutia pri preštudovaní návrhu prímeria“.

V jeho vyhlásení sa neuvádza, kedy delegácia vycestuje.V pondelok na stretnutí Svetového ekonomického fóra v Saudskej Arábii šéf americkej diplomacie Antony Blinken povedal: „Hamas má pred sebou návrh, ktorý je zo strany Izraela mimoriadne veľkorysý. Musia sa rozhodnúť a musia sa rozhodnúť rýchlo... Dúfam, že sa rozhodnú správne a môžeme zásadne zmeniť dynamiku.“

Britský minister zahraničných vecí David Cameron na tom istom zhromaždení zasa povedal, že Hamas by mal prijať dohodu o prímerí. Pri útoku Hamasu zo 7. októbra minulého roka bolo zabitých asi 1 200 Izraelčanov a ďalších 250 bolo zajatých.

Pri následnej izraelskej odvetnej operácii v Pásme Gazy bolo zabitých viac ako 34-tisíc Palestínčanov. Zúfalí civilisti zostali v tejto enkláve bez zdravotnej starostlivosti, jedla a vody, pričom z väčšiny Pásma Gazy zostali ruiny.Izrael je údajne ochotný akceptovať prepustenie iba 33 rukojemníkov výmenou za Palestínčanov zadržiavaných v izraelských väzniciach a druhú fázu prímeria, ktorá zahŕňa „obdobie trvalého pokoja“.

Údajne je tiež otvorený diskusii o návrate Palestínčanov do ich domovov v severnej časti Pásma Gazy a o stiahnutí jednotiek z vojenského koridoru, ktorý teraz rozdeľuje územie.Ak by sa vojna medzi Izraelom a Hamasom okamžite zastavila, podľa odhadov Organizácie Spojených národov (OSN) zverejnených vo štvrtok by obnova všetkých domov, ktoré boli zničené počas takmer siedmich mesiacov izraelského bombardovania a pozemných ofenzív na obliehanom území, trvala do roku 2040.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.