BLINKEN VYZVAL HAMAS ABY PRIJAL DOHODU O PRÍMERÍ

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu opäť vyzval palestínske militantné hnutie Hamas, aby akceptovalo predložený návrh dohody o prímerí a prepustení rukojemníkov zavlečených do Pásma Gazy z juhu Izraela. Blinken súčasne uviedol, že odmietnutie tejto dohody bude dôkazom, že Hamasu nezáleží na obyčajných Palestínčanoch.

Foto SITA/AP
Dátum 01.05.2024

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu opäť vyzval palestínske militantné hnutie Hamas, aby akceptovalo predložený návrh dohody o prímerí a prepustení rukojemníkov zavlečených do Pásma Gazy z juhu Izraela. Blinken súčasne uviedol, že odmietnutie tejto dohody bude dôkazom, že Hamasu nezáleží na obyčajných Palestínčanoch. Informovala o tom agentúra AFP.

"Ak Hamasu naozaj záleží na palestínskom ľude a chce vidieť okamžité zmiernenie jeho utrpenia, mal by túto dohodu prijať," vyhlásil Blinken pre novinármi. Podľa agentúry AFP Blinken dodal, že ak Hamas navrhovanú dohodu neprijme, bude to "ďalší dôkaz", že mu na Palestínčanoch nezáleží. Blinken, ktorý je momentálne v Izraeli, súčasne informoval, že izraelským lídrom dal počas rokovaní jasne najavo nesúhlas USA s veľkým útokom na mesto Rafah v Pásme Gazy.

Uviedol, že navrhol "lepšie spôsoby", ako sa vysporiadať s Hamasom. "Existujú iné spôsoby - a podľa nášho úsudku lepšie spôsoby - ako sa vysporiadať so skutočnou pretrvávajúcou výzvou Hamasu, ktorá si nevyžaduje veľkú vojenskú operáciu," povedal Blinken novinárom po rozhovoroch s premiérom Benjaminom Netanjahuom a ďalšími izraelskými lídrami. Podľa agentúry AFP Blinken v stredu navštívil hraničný  priechod Kerem Šalom, ktorý je vstupnou bránou z Izraela do Pásma Gazy.

Privítal aj znovuotvorenie hraničného priechodu Erez, ktoré označil za dôležitý krok v preprave humanitárnej pomoci priamo na sever Pásma Gazy. Blinken konštatoval, že ide o významný pokrok, pričom však upozornil, že zlepšenie sa bude posudzovať aj podľa toho, či sa pomoc skutočne dostane k tým, ktorí ju potrebujú.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.