BORRELL: NATO NEMÔŽE BYŤ ALIANCIOU ZÁVISLOU OD ROZMAROV AMERICKÉHO PREZIDENTA

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell reagoval na nedávne vyjadrenia pravdepodobného republikánskeho uchádzača o Biely dom Donalda Trumpa, že Spojené štáty by pod jeho vedením neprišli v prípade napadnutia Ruskom na pomoc krajinám NATO, ak by tie nedávali dosť peňazí na vlastnú obranu.

Foto SITA/AP
Dátum 12.02.2024

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell reagoval na nedávne vyjadrenia pravdepodobného republikánskeho uchádzača o Biely dom Donalda Trumpa, že Spojené štáty by pod jeho vedením neprišli v prípade napadnutia Ruskom na pomoc krajinám NATO, ak by tie nedávali dosť peňazí na vlastnú obranu.

„Budem sarkastický. Počas tejto kampane uvidíme a počujeme veľké množstvo vecí,“ poznamenal Borrell po novinárskej otázke. „NATO nemôže byť vojenskou alianciou a la carte. Nemôže byť vojenskou alianciou, ktorá funguje v závislosti od rozmarov amerického prezidenta, ktorý je práve pri moci. Nie je to tak, nie, áno, zajtra nie, záleží na tom, kto ste,“ dodal s tým, že NATO buď existuje, alebo neexistuje.

Exprezident Trump, ktorý sa uchádza o republikánsku nomináciu, v sobotu v meste Conway v Južnej Karolíne pred svojimi priaznivcami spomínal na stretnutie s prezidentom istej „veľkej krajiny“ v Európe, ktorý sa ho vraj opýtal: „Keď nebudeme platiť a napadne nás Rusko, budete nás chrániť?“ Na to podľa svojich slov Trump odpovedal: „Nie, neochránil by som vás. V skutočnosti by som ich povzbudzoval, nech si robia, čo, do čerta, chcú,“ povedal s tým, že štáty musia platiť svoje účty za obranu.

Vyjadrenia bývalého prezidenta USA skritizoval aj generálny tajomník NATO. Akékoľvek náznaky, že by si členovia NATO navzájom neprišli na pomoc, podkopávajú bezpečnosť celej aliancie a ohrozujú amerických aj európskych vojakov, uviedol Jens Stoltenberg. „Každý útok na Severoatlantickú alianciu bude čeliť spoločnej a silnej reakcii,“ dodal.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.