BRITI A NEMCI UŽ SPOCHYBŇUJÚ RUSKÚ VAKCÍNU

AKTUALIZOVANÉ: Vakcína, o ktorej informoval ruský prezident Vladimir Putin, by mala byť dostupná na trhu od 1. januára 2021. Vladimir Putin ubezpečuje, že nová vakcína je bezpečná a účinná. Dodal tiež, že sa ňou už dala zaočkovať aj jedna z jeho dcér.

Foto RIA NOVOSTI
Dátum 12.08.2020

BRUSEL 12. augusta (TASR/extraplus.sk) - Schválenie prvej vakcíny proti novému typu koronavírusu, ktorá bola vyvinutá Ruskom po menej ako dvoch mesiacoch klinických skúšok na ľuďoch, vzbudzuje obavy vo vedeckej komunite. Uviedla to v utorok večer belgická televízna stanica RTBF.Podľa RTBF odborníci upozorňujú, že pri absencii úplných údajov o klinických skúškach bude ťažké dôverovať vakcíne, ktorá by mala byť mimo hraníc Ruska predávaná pod obchodnou značkou Sputnik 5. Rovnaký názov mala aj prvá sovietska družica vyslaná na obežnú dráhu Zeme.Vakcína, o ktorej v utorok informoval ruský prezident Vladimir Putin, by mala byť dostupná na trhu od 1. januára 2021. RTBF však upozornila, že aj napriek snahe Ruska byť prvou krajinou v celosvetovej súťaži o vyvinutie účinnej vakcíny proti chorobe Covid-19 musí ruská strana ešte uskutočniť rozsiahle pokusy na ľuďoch s cieľom získať nevyhnutné údaje dokazujúce jej účinnosť, pričom takéto "uponáhľanie" odborníci na infekčné choroby považujú za "bezohľadné".

Problémom pre imunológov, vedcov, ale aj zdravotnícke orgány a verejnosť z ostatných častí sveta je najmä nedostatok overiteľných údajov o ruskej vakcíne, najmä pokiaľ ide o jej výrobu, bezpečnosť či reakciu ľudského imunitného systému.RTBF upozornila na reakcie viacerých odborníkov, ktorí rýchly nástup ruskej vakcíny vnímajú skepticky. Ayfer Aliová, špecialistka v oblasti farmaceutického výskumu na Warwick Business School v Spojenom kráľovstve, má napríklad obavy z potenciálnych vedľajších účinkov príliš rýchlo schválenej vakcíny. Belgičan Francois Balloux, riaditeľ Genetického ústavu na Katolíckej univerzite v Leuvene (UCL) sa zasa domnieva, že ide o "bezohľadné a hlúpe rozhodnutie", lebo hromadné očkovanie nevhodne testovanou vakcínou "je neetické".

Podobný názor má podľa RTBF aj Danny Altmann, profesor imunológie na Imperial College v Londýne, podľa ktorého by "vedľajšie škody" spojené s rozširovaním akejkoľvek vakcíny, ktorej bezpečnosť a účinnosť ešte nie sú známe, neprekonateľne prehĺbili súčasné problémy spojené s nákazou Covid-19. Peter Kremsner, odborník z Tübingenskej univerzitnej nemocnice v Nemecku, ktorý pracuje na klinických štúdiách možnej očkovacej látky pre nemeckú inovatívnu spoločnosť CureVac, v tejto súvislosti pripomenul, že "za normálnych okolností musí byť pred schválením novej očkovacej látky testované veľké množstvo ľudí".

"Je nemožné zistiť, či je ruská vakcína naozaj účinná, bez zverejnenia vedeckých dokumentov, ktoré môžeme analyzovať," opísal situáciu Keith Neal, špecialista v odbore epidemiológie a infekčných chorôb na Univerzite v Nottinghame.RTBF pripomenula, že kým Rusko ako prvé schválilo vakcínu proti Covid-19, vyše pol tucta laboratórií po celom svete práve testuje potenciálne vakcíny na túto chorobu. Niektorí z najväčších farmaceutických výrobcov vrátane spoločností Moderna, Pfizer či AstraZeneca dúfajú, že sa im do konca tohto roka podarí hodnoverne preukázať účinnosť a bezpečnosť svojich vakcín.

Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško v stredu povedal, že obvinenia, že ruská vakcína proti ochoreniu COVID-19 nie je bezpečná, sú nepodložené a motivované konkurenciou. Informáciu priniesla ruská tlačová agentúra Interfax, na ktorú sa odvolala agentúra Reuters. Ruský prezident Vladimir Putin v utorok oznámil, že Rusko sa stalo prvou krajinou, ktorá udelila regulačné schválenie vakcíny proti COVIDu-19, a to po necelých dvoch mesiacoch testovania na ľuďoch. Rozhodnutie Moskvy udeliť súhlas vyvolalo obavy medzi niektorými odborníkmi. Úspešných bolo iba desať percent z klinických testov tejto očkovacej látky a niektorí vedci sa obávajú, že Moskva dáva prednosť národnej prestíži pred bezpečnosťou vakcíny. Putin v utorok ubezpečil, že nová vakcína je bezpečná a účinná. Dodal tiež, že sa ňou už dala zaočkovať aj jedna z jeho dcér.

Očkovaciu látku s označením Sputnik V vyvinulo ruské Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie v spolupráci s ministerstvom obrany v Moskve. Klinické testovanie novej vakcíny však ešte stále nie je ukončené a posledná fáza testov na vzorke viac ako 2000 ľudí sa začne v stredu 12. augusta. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na oznámenie Ruska o zaregistrovaní prvej vakcíny proti novému koronavírusu na svete reagovala zdržanlivo. WHO uviedla, že zatiaľ len diskutuje s ruskými orgánmi o možnom predbežnom schválení novej očkovacej látky, ktorej klinické testovanie nie je ešte ukončené.

vianoce predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.