ČAPUTOVÁ, MATOVIČ A KOLLÁR SA ZALIEČAJÚ EÚ

Podľa našich troch najvyšších ústavných činiteľov je strategickým a životným záujmom Slovenska rozvíjať členstvo v EÚ a s ním spojené výhody a povinnosti 

Foto TASR/MICHAL SVÍTOK
Dátum 10.05.2020

BRATISLAVA 9. mája (TASR/extraplus.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár a premiér Igor Matovič podpísali spoločné vyhlásenie, v ktorom deklarujú vôľu, spoločnú zodpovednosť a záväzok spolupracovať pri výkone jednotnej a zodpovednej zahraničnej, európskej a bezpečnostnej politiky Slovenskej republiky. Chcú posilniť zahranično-politický konsenzus. Dokument podpísali v sobotu pri príležitosti Dňa Európy.

„Slovenská republika je slobodný, suverénny a demokratický štát. Sme členom Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Naše členstvo v týchto organizáciách bolo našou slobodnou voľbou. Je vyjadrením našej príslušnosti k najvyspelejším štátom sveta, ktoré spájajú hodnoty slobody, demokracie, právneho štátu, ochrany základných ľudských práv a slobôd, dodržiavania medzinárodného práva, a tiež solidarity a vôle žiť a rozvíjať sa v mieri,“ zdôrazňujú ústavní činitelia.

Členstvo SR v EÚ a NATO je podľa ich slov najlepšou cestou pre úspešné, prosperujúce, sociálne spravodlivé a bezpečné Slovensko. „Je naším strategickým a životným záujmom, aby sme toto členstvo a výhody a povinnosti s ním spojené ďalej rozvíjali,“ vyhlásili. Platí to podľa nich osobitne v čase vážnych výziev, vrátane porušovania medzinárodného práva, nerešpektovania suverenity štátov, ako aj dosahov klimatickej zmeny.

Trojica vyhlasuje, že bude spoločne pracovať na posilnení zahranično-politického konsenzu. Sľubuje presadzovanie záujmov SR a jasnú komunikáciu o prioritách, rozhodnutiach a výsledkoch, aby nevznikli pochybnosti o zahranično-politickom smerovaní, či o hodnotách. „Aby bolo Slovensko aj naďalej vnímané ako zodpovedný a predvídateľný partner,“ uvádza sa v dokumente.

Vyhlásenie hovorí aj o predchádzaní šírenia dezinformácií a propagande. Signatári deklarujú, že budú aktívne a otvorene vystupovať pri obrane hodnôt slobody a demokracie, pri ochrane právneho štátu a dodržiavania medzinárodných pravidiel, vrátane ochrany suverenity i územnej celistvosti štátov. Chcú tiež napríklad aktívne napĺňať záujmy SR a jej občanov v EÚ.

Ďalej mienia presadzovať zachovanie základných európskych slobôd pre občanov, podporovať "taký rozpočet EÚ a kroky, ktoré nám umožnia transformáciu na modernú ekonomiku, šetrnú voči životnému prostrediu, založenú na inováciách a moderných technológiách, pri zachovaní konkurencieschopnosti a ďalšieho rozvoja našej infraštruktúry“.

Okrem iného sľubujú aktívnu spoluprácu v rámci krajín V4, hovoria aj o plnení záväzkov kolektívnej obrany NATO, podpore myšlienky posilnenia európskej bezpečnosti a obrany. Zdôrazňujú udržanie bezpečnosti Slovenska, jeho občanov a infraštruktúry, a tiež potrebu prijať novú bezpečnostnú stratégiu a obrannú stratégiu.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.