ČAPUTOVÁ: VEREJNÍ ČINITELIA NEMÔŽU HODNOTIŤ KULTÚRU, IBA JEJ VYTVÁRAŤ PODMIENKY

Zuzana Čaputová, prezidentka: Žijeme dobu útokov, klamstiev, v ktorej sa spochybňuje vzdelanie i talent, len preto, že niekto nevie, kde sú jeho hranice, a že si niekto pomýlil verejnú službu s lokajstvom. 

Foto SITA/DIANA ČERNAK
Dátum 26.01.2024

Verejní činitelia by nemali rozhodovať o bytí či nebytí tej či onej kultúry a umeleckého odvetvia, ich úlohou je vytvárať podmienky pre slobodnú tvorbu. Pri piatkovom stretnutí s predstaviteľmi kultúrnej obce v rámci série novoročných prijatí to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Upozornila, že sloboda umeleckej tvorby je indikátorom slobody v spoločnosti. Zvýraznila zároveň prácu tých, ktorí šíria kultúru a umenie, ich hodnota podľa Čaputovej sa znásobuje realitou súčasnosti.

"Žijeme dobu útokov, klamstiev, v ktorej sa spochybňuje vzdelanie i talent, len preto, že niekto nevie, kde sú jeho hranice, a že si niekto pomýlil verejnú službu s lokajstvom," vyhlásila prezidentka. "Neostáva nám však nič iné, ako bojovať s predsudkami empatiou, s hrubosťou slušnosťou a s krivosťou pevnými a odhodlanými postojmi," dodala.

Zvýraznila cit pre spravodlivosť umeleckej komunity. "Práve preto sa stávate vedomím, svedomím i pamäťou spoločnosti a preto je i vaša úloha v nej nenahraditeľná," upozornila prezidentka. Herec Martin Huba skonštatoval, že obrana hodnôt v demokracii je priamo úmerná tomu, aké hodnoty vyznávajú lídri v spoločnosti, a teda i tomu, akých lídrov vytvára verejná mienka a vôľa más.

Poukázal preto, že posolstvom kultúry a umenia je kultivovať verejné prostredie a verejnú mienku. "Neostáva nám nič iné, ako zo všetkých síl sa snažiť o skvalitňovanie rozhodovanie verejnej mienky, a tým aj skvalitňovanie jej rozhodnutí. Toto je cesta, ako dospieť k lídrom, ktorí budú zárukou obhajoby pojmov, ako je radosť, sloboda, individuálnosť, rôznorodosť, vzdelanosť a kultúrnosť," dodal.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.