ČAPUTOVÁ VERÍ, ŽE PÁCHATELIA ZAVLEČENIA MICHALA KOVÁČA ML. SA POSTAVIA PRED SÚD

Násilné zavlečenie občana nášho štátu do zahraničia som vždy považovala za bezprecedentné zneužitie štátnej moci a rovnako aj fakt, že tieto skutky boli amnestované. 

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 29.08.2020

BRATISLAVA 29. augusta (SITA/extraplus.sk) – Stále je nádej, že páchatelia zavlečenia slovenského občana do zahraničia sa postavia pred súd. Pre agentúru SITA to povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová v súvislosti s 25. výročím únosu prezidentovho syna Michala Kováča ml., ktoré uplynie v pondelok 31. augusta.

ČÍTAJTE TIEŽ: OSUDOVOU CHYBOU SMERU BOLO ZRUŠENIE MEČIAROVÝCH AMNESTIÍ

 

 

Nespustili celú lavínu zrušené Mečiarove amnestie?

 

Áno. To bola veľká chyba. Podľahli sme vnútornému tlaku, ktorý sme si sami vytvorili v SMER-e. Nebudem teraz riešiť detaily, kto ten tlak spustil. V SMER-e sa vytvorila atmosféra, že toto má byť nejaká výrazná zmena v strane, ktorá nás má posunúť ďalej. Podcenili sme to, že ľudia majú radi integritu a kontinuitu v názoroch. Predsa dlhodobo sme komunikovali, že nie je možné zrušiť amnestie, ale ten tlak bol nakoniec taký, že sme tomu podľahli. Dnes s plnou vážnosťou hovorím, že toto bola jedna z najväčších chýb, ktoré SMER – SD v celej svojej histórii urobil.

 

V tom čase Ivan Lexa verejne povedal, že sa bojíte protikorupčných pochodov a prekrývate svoje kauzy, preto vaša strana a celá koalícia hlasovala za zrušenie nezrušiteľného...

 

Nemyslím si, že by to bola nejaká odpoveď na nejaké kauzy. Na ktoré kauzy? Na tie, čo vyrábali médiá? Ten tlak zvnútra smeroval na nasadenie inej hlavy, a to nám ublížilo, bola to hlúposť a dodnes to ľutujem. Prvá veľká chyba sa stala v roku 2016, keď sme nevalorizovali dôchodky, druhá amnestie a tretia nedostatočná obrana proti útokom, ktoré sa na nás valili.

„Násilné zavlečenie občana nášho štátu do zahraničia som vždy považovala za bezprecedentné zneužitie štátnej moci a rovnako aj fakt, že tieto skutky boli amnestované. Práve preto som pred troma rokmi spolupracovala na ich zrušení a do Národnej rady SR sme vtedy odniesli petíciu s takmer 80-tisíc podpismi občanov, ktorí žiadali ich zrušenie,“ povedala prezidentka.

Ako ďalej uviedla, je pozitívne, že žiadne konanie, ani v ďalších amnestovaných prípadoch, nebolo doteraz zastavené a stále existuje nádej, že páchatelia tohto činu sa napokon postavia pred súd.

Parlament na jar v roku 2017 zrušil amnestie udelené niekdajším premiérom Vladimírom Mečiarom, pretože bránili odsúdeniu únoscov a ľudí, ktorí tento skutok zosnovali. V roku 2019 na začiatku leta senát Okresného súdu Bratislava III prerušil konanie v kauze únosu a na návrh obhajcov bývalého šéfa tajnej služby Ivana L. rozhodol, že túto vec posúdi Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu.

Neznámi páchatelia násilne zavliekli Michala Kováča ml. do Rakúska 31. augusta 1995. Krátko po čine sa objavili správy, že sa mala na ňom podieľať tajná služba. Premiér Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident v roku 1998 udelil amnestiu páchateľom únosu. Tá sa vzťahovala aj na trestné činy spáchané v súvislosti s oznámením o zavlečení Kováča do cudziny.

Akékoľvek pokusy potrestať páchateľov únosu skončili predčasne z dôvodu udelených amnestií. Zlom nastal v roku 2017. Poslanci schválili novelu ústavy, podľa ktorej parlament získal právomoc zrušiť amnestie a milosti, ak odporujú princípom demokratického a právneho štátu. Ďalším krokom bolo prijatie uznesenia o zrušení Mečiarových amnestií a tiež milosti, ktorú prezident Michal Kováč udelil svojmu synovi v kauze Technopol.

Banner EP šírka

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.