ČESKÍ PIRÁTI: FICOVE VÝROKY SÚ NEHORÁZNE

Ivan Bartoš, predseda českých Pirátov: Niekedy sa môže zdať, že niektorí politici v Bratislave začínajú viac hovoriť jazykom Moskvy, ale neznamená to pre nás, že tým jazykom hovorí celé Slovensko. Pretože demokracia ako v ČR, tak v SR má tuhý korienok.

Foto SITA/TOMÁŠ SOMR
Dátum 09.03.2024

Slovensko nestelesňuje iba súčasná vláda a už vôbec nie jediná osoba jej predsedu. Tvrdia to predstavitelia českej koaličnej strany Piráti. Česko sa podľa nich snaží spolupracovať so Slovenskom, aj keď je to pre premiéra Roberta Fica (Smer-SSD) sťažené. Zástupcovia strany to vyhlásili po stretnutí s predstaviteľmi opozičného Progresívneho Slovensko (PS).

„Niekedy sa môže zdať, že niektorí politici v Bratislave začínajú viac hovoriť jazykom Moskvy, ale neznamená to pre nás, že tým jazykom hovorí celé Slovensko. Pretože demokracia ako v ČR, tak v SR má tuhý korienok,“ povedal šéf Pirátov Ivan Bartoš. Priblížil, že rozhodnutie českej vlády pozastaviť česko-slovenské medzivládne konzultácie bolo „viac-menej jednomyseľné“. Myslí si, že bolo správne. „Rozhodne by som to nerámoval …, že dochádza k nejakému rozkolu národov Čechov a Slovákov,“ zdôraznil český vicepremiér.

Na otázku, čo by sa muselo stať, aby sa situácia zmenila a došlo k obnoveniu konzultácií, odpovedal, že ide o dočasné pozastavenie a do plánovaného termínu stretnutia vlád na prelome apríla a mája k zmene zrejme nedôjde.

„Ako predstavitelia časti českej politickej scény dobre vieme, že Slovensko nie je len jeho vláda a už vôbec nie jediný človek. Tie výroky, ktoré v posledných dňoch a týždňoch povedal premiér Fico, považujeme za úplne nehorázne,“ povedala podpredsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu Olga Richterová. „Som rada, že sa snažíme spolupracovať, aj keď je to sťažené, a to nikto nezastiera pre to, kto je dnes slovenským premiérom,“ dodala.

Predseda PS Michal Šimečka podľa vlastných slov českým kolegom odkázal, že SR je konštruktívny zodpovedný partner v rámci západnej civilizácie a ani gestá, ktoré môžu pôsobiť rozporuplne, nereprezentujú vôľu väčšiny Slovákov.

„Bez ohľadu na to, aká vláda bude práve pri moci, či už na Slovensku alebo v ČR, tie vzťahy musia byť naďalej kvalitné. A za mňa a našu stranu, a trúfam si povedať aj za väčšinu ľudí na Slovensku, chcem povedať, že chceme robiť všetko pre to, aby sme aj tento citlivý moment prekonali a aby sa slovensko-české vzťahy prehlbovali aj naďalej do budúcna,“ doplnil Šimečka.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.