CESTOVNÝ RUCH V RAKÚSKU OŽIVILI AJ BEZ ZAHRANIČNÝCH TURISTOV

Hotely, penzióny, kempingy a chatky, lanovky, vleky a lyžiarske výlety sú opäť v prevádzke. Mnohí Rakúšania využili predĺžený víkend (1. júna je štátny sviatok) na krátku dovolenku

Foto LENKA MAYEROVÁ
Dátum 30.05.2020

VIEDEŇ 30. mája (TASR/extraplus.sk) - Rakúske hotely sú od piatka 29. mája po vyše dvoch mesiacoch opäť otvorené. "Vyťaženie sa pohybuje od veľmi nízkeho až po úplné. Máme extrémne rozdiely," povedal pre agentúru APA hovorca rakúskeho hotelierskeho združenia ÖHV Martin Stanits.

Hotely, penzióny, kempingy a chatky, lanovky, vleky a lyžiarske výlety sú opäť v prevádzke. Mnohí Rakúšania využili predĺžený víkend (1. júna je štátny sviatok, pozn. red.) na krátku dovolenku. Najvyššie vyťaženie majú najmä zariadenia, ktoré sú niečím výnimočné, napríklad jedinečnou kuchyňou či polohou, alebo ponukou wellness, športových a kultúrnych podujatí. Záujem o vidiek je pritom vyšší než o mestá, no ešte stále budú chýbať zahraniční turisti.


Riaditeľka odboru hotelierstva v rámci Hospodárskej komory (WKÖ) Susanne Kraus-Winklerová je pre nadchádzajúce dni "opatrne optimistická". Niektoré zariadenia sú pre predĺžený víkend veľmi dobre vyťažené, iné dúfajú, že dosiahnu 50 % letnej úrovne. Dobre sa mohlo dariť najmä tematickým hotelom a hotelom, ktoré ponúkajú zaujímavé výlety. Vynútená prestávka v dôsledku šírenia koronavírusu mnohé turistické zariadenia dostala do ťažkej situácie. "Všetci sú šťastní, že zas môžu otvoriť," hovorí Kraus-Winklerová. Pre iné firmy to bude ešte ťažké, nakoľko chýbajú skupiny, návštevníci seminárov a zahraniční turisti.

Hotely a penzióny sa dobre pripravili z hľadiska bezpečnostných opatrení, ÖHV a WKÖ intenzívne upozorňovali na nové pravidlá pre hygienu a odstupy medzi ľuďmi. Okrem toho sú naplánované pravidelné testy zhruba 65.000 zamestnancov v turistickom ruchu. Ich ubytovanie pracujúcich nepovažujú zástupcovia branže za rizikové, nakoľko zväčša sú v jednoposteľových izbách.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.