CHAMENEÍ OZNAČIL IZRAEL ZA RAKOVINOVÝ NÁDOR, KTORÝ ZNIČÍ

Irán za vlády proamerického vládcu Mohammada Rezu Šáha Pahlavího udržoval vzťahy s Izraelom, všetko však zmenila islamská revolúcia v roku 1979. Dnes sú Izrael a Irán stále úhlavní nepriatelia.

Foto AP
Dátum 22.05.2020

BRATISLAVA 21. mája (SITA/webnoviny.sk/extraplus.sk) - Najvyšší vodca Iránu označil v piatok Izrael za „rakovinový nádor“, ktorý bude „bezpochyby zničený“. Ajatolláh Alí Chameneí sa tak vyjadril v každoročnom prejave na podporu Palestínčanov, v ktorom obnovil hrozby proti blízkovýchodnému nepriateľovi Iránu. Pripomenul si ním Deň Jeruzalema (al-Kuds), počas ktorého sa pravidelne konajú masové demonštrácie podporované vládou. Pre aktuálnu pandémiu koronavírusu však vláda požiadala ľudí, aby ostali doma.

Chameneí sa prihovoril národu v 30-minútovom prejave vysielanom štátnou televíziou. Izrael počas neho opakovane označil slovami „rakovina“ a „nádor“, pričom kritizoval Spojené štáty a Západ za to, že mu „poskytujú rôzne vojenské i nevojenské prostriedky, dokonca jadrové zbrane“.

“Sionistický režim je smrtiaci rakovinový nádor a ujma pre tento región,“ uviedol Chameneí. „Bude bezpochyby vykorenený a zničený,” vyhlásil. Irán za vlády proamerického vládcu Mohammada Rezu Šáha Pahlavího udržoval vzťahy s Izraelom, všetko však zmenila islamská revolúcia v roku 1979. Dnes sú Izrael a Irán stále úhlavní nepriatelia.