CHMELÁR: ČLENSTVO V NATO NÁM VÔBEC NEZARUČUJE POMOC SPOJENCOV!

VIDEO: Český exprezident vysvetľuje, že povestný článok 5 Severoatlantickej zmluvy nám vôbec nezaručuje vojenskú pomoc spojencov NATO.

Foto TASR/AP
Dátum 25.09.2023

Miloš Zeman ma najviac prekvapil tým, keď na konci rozhovoru priznal to, čo trpezlivo vysvetľujem už dlhé roky bez akejkoľvek odozvy - že povestný článok 5 Severoatlantickej zmluvy nám vôbec nezaručuje vojenskú pomoc spojencov NATO. Citoval ho síce trochu nepresne, ale dôležité je, že to tento štátnik pochopil a dokázal verejne vysloviť. Škoda, že až na konci svojej kariéry. Áno, keď si dobre prečítate článok 5, stojí v ňom, že v prípade ozbrojeného útoku na jedného z členov ostatní spojenci podniknú také kroky, ktoré budú považovať za potrebné... Kroky, ktoré považujete za potrebné môžu byť aj obväzy, prikrývky, vyhrážky alebo - ako uvádza aj exprezident Českej republiky - konzultácie. Takto si to vymohli pri schvaľovaní Severoatlantickej zmluvy samotné Spojené štáty, keď Kongres USA namietal voči pôvodnej formulácii, ktorá vojenskú pomoc skutočne zaručovala. A takto to interpretovala aj skupina renomovaných právnikov, ktorá na žiadosť Kongresu USA pred vstupom Česka, Poľska a Maďarska do NATO analyzovala, či im Američania musia prísť na pomoc. Jednoznačný záver znie: nemusia.Propaganda vám však aj naďalej tvrdí opak. Vyplýva z toho, že ak používate kritické myslenie a nezožeriete všetko, čo do vás tlačí Brusel a Washington, neznamená to, že nie ste prozápadný alebo že nebodaj chcete zmeniť našu proeurópsku orientáciu. Znamená to, že nie ste idiot, ktorý uverí všetkému. Je veľmi dôležité udržať aj vnútri západného spoločenstva pluralitnú a kritickú diskusiu. V opačnom prípade budeme ľahšie manipulovateľní mocenskými záujmami, o ktorých nemáme ani potuchy.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.