ČÍNA: UKRAJINCI A RUSI MAJÚ ROZDIELNY POSTOJ K MIEROVÝM ROKOVANIAM

Čína vidí veľké rozdiely v postoji Moskvy a Kyjeva k myšlienke mierových rokovaní a ukončenia vojny. Uviedol to v piatok osobitný predstaviteľ čínskeho ministerstva zahraničných vecí pre eurázijské záležitosti Li Chuej pri hodnotení svojej návštevy na Ukrajine, v Rusku a krajinách EÚ. 

Foto SITA/AP
Dátum 23.03.2024

Čína vidí veľké rozdiely v postoji Moskvy a Kyjeva k myšlienke mierových rokovaní a ukončenia vojny. Uviedol to v piatok osobitný predstaviteľ čínskeho ministerstva zahraničných vecí pre eurázijské záležitosti Li Chuej pri hodnotení svojej návštevy na Ukrajine, v Rusku a krajinách EÚ. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Li povedal, že k ukončeniu vojny vedie náročná cesta. Podľa jeho slov sa však "nakoniec všetci zhodnú na tom, že vojna sa musí vyriešiť skôr prostredníctvom rokovaní než zbraní". Všetky strany "si uvedomujú nebezpečenstvo ďalšieho zhoršovania súčasnej situácie", zdôraznil. "A všetci súhlasia s výzvou Číny, aby sa situácia upokojila," dodal.

Moskva nedávno uviedla, že "oceňuje druhé kolo globálnej diplomacie Číny", uviedol Li. Podľa neho sa Rusko domnieva, že "krízu bude nakoniec potrebné vyriešiť prostredníctvom rokovaní". Čína udržuje s Ruskom úzke vzťahy a dosiaľ neodsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá sa začala vo februári 2022. Peking zároveň tvrdí, že je potrebné rešpektovať zvrchovanosť a územnú celistvosť všetkých krajín a snaží sa zohrávať rolu sprostredkovateľa v konflikte.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.