ČÍŇANIA BUDÚ MÔCŤ CESTOVAŤ DO EÚ, AMERIČANIA A RUSI NIE!

EÚ zostavuje zoznam nečlenských krajín, ktorých občania môžu navštíviť Úniu. 

Foto AP
Dátum 30.06.2020

MADRID 29. júna (TASR/extraplus.sk) - Španielska ministerka zahraničných vecí Arancha Gonzálezová vyhlásila, že Európska únia zostavuje zoznam 15 krajín, ktoré nie sú členmi Únie a ktorých občania budú mať od stredy 1. júla povolené navštíviť EÚ. Informácie priniesla v pondelok dopoludnia tlačová agentúra AP.Konečný zoznam oznámia v priebehu pondelka alebo v utorok ráno, dodala ministerka pre španielsku rozhlasovú stanicu Cadena SER. Ministerka uviedla, že nevie o žiadnom nátlaku Spojených štátov na EÚ, aby znovu otvorila svoje hranice pre amerických občanov. Doplnila, že krajiny vybrali do zoznamu podľa ich štatistík o novom koronavíruse - či sú podobné tým v EÚ alebo nie -, podľa smerovania nákazy a toho, nakoľko sú tieto údaje spoľahlivé.

"Nemá to byť prejav toho, či sme dobrí alebo nepriateľskí voči určitým krajinám, je to prejav zodpovednosti voči nám samotným," vysvetlila Gonzálesová.Medzi krajinami, o ktorých zaradení do zoznamu sa diskutuje, je Maroko. Jeho vláda neplánuje otvoriť hranice do 10. júla. Šéfka španielskej diplomacie povedala, že EÚ uvažuje o prijímaní cestujúcich z Číny, ak Peking zareaguje rovnako a od 1. júla začne prijímať cestujúcich z EÚ.Ministerka takisto potvrdila, že Španielsko znovu úplne otvorí hranice s Portugalskom napriek prudkému nárastu v prípadoch nákazy koronavírusom v susednej krajine.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne