CIRKEVNÝ KULTURKAMPF

Názory niektorých evanjelických kaplánov poburujú veriacich

Foto EXTRA PLUS
Dátum 28.12.2017

Hlavnou zásadou sekularizmu je neťahať cirkev do politiky. Klérus by si mal na druhej strane osvojiť zásadu neťahať politiku do cirkvi. Evanjelická cirkev augsburského vyznania v tomto ohľade už prekročila Rubikon. Vnútri cirkevnej hierarchie sa odohráva kultúrna vojna podobná tej prebiehajúcej na celospoločenskej úrovni.

Implantovanie LGBTI agendy

Prvou verejnou roztržkou bola kauza okolo nepredĺženia pracovného pomeru kaplána Jakuba Pavlúsa, vyjadrujúceho sympatie k LGBTI ideológii, ďalšou zas disciplinárny trest pre teológa Prostredníka. Prostredník je najvýraznejšou postavou liberálneho krídla evanjelickej cirkvi, ktoré má najsilnejšiu základňu na bohosloveckej fakulte. „Ondrej Prostredník zneužíva postavenie docenta Evanjelickej bohosloveckej fakulty a akademickú slobodu vedeckého bádania na bezprecedentné ovplyvňovanie názorov najmä mladých veriacich a študentov teológie na postupné plazivé implantovanie názorov, ktoré sú v rozpore so stanoviskom Evanjelickej a. v. cirkvi na Slovensku. Opakované mediálne výstupy brata Prostredníka vyvolávajú pobúrenie mnohých veriacich,“ písalo sa v stanovisku vedenia cirkvi po tom, ako Prostredník vystúpil na Dúhovom pochode, kde podporil požiadavky LGBTI komunity.

Dúhové spojenectvo

„Kurvy,“ uľavila si v máji na sociálnej sieti LGBTI aktivistka Hana Fábry zverejniac článok s nadpisom Cirkvi chcú mať dosah na ľudské práva. Nepáčila sa jej vízia, že by sa zástupcovia cirkvi dostali do rady pre ľudské práva, čudnej ustanovizne, kde dnes s ľuďmi z ministerstiev sedia zástupcovia niekoľkých vyvolených mimovládok. O pár mesiacov neskôr už Fábry jasala nad opačným scenárom, v ktorom jej spojenci šírili jej ideológiu v teritóriu cirkvi. „Keby ste chceli vidieť, ako v piatok 24. novembra 2017 v Malom evanjelickom kostole na konferencii k rodovej rovnosti (!!!) vyzerali feministky – vrátane dvoch farárok, lesby a feminista, tak nazrite,“ Komentovala naradostene svoj fotoalbum z akcie, ktorá obsahovala aj prednášky s názvom ako Gender v teológii a cirkvi.

Ideový rozvrat

Netreba si dvakrát hovoriť, že termín s takým silným ideologickým nábojom ako „gender“ do kostola patrí asi rovnako, ako by tam pred päťdesiatimi rokmi patrili traktáty o triednom boji a diktatúre proletariátu. Treťovlnový feminizmus je pritom sám osebe výrazne politický súbor doktrín, ktorých cieľom je radikálna prestavba spoločenskej štruktúry podľa utopickej vízie rozbitia zaužívaných vzťahov medzi pohlaviami, čo sa už v súčasnosti v niektorých krajinách západných krajinách deje za pomoci štátneho aparátu a s negatívnymi dôsledkami na slobodu jednotlivca a meritokraciu. Ak sa podobným Prostredníkom podarí v snahe o subverziu základných hodnôt evanjelickej cirkvi uspieť, aktivistky ako Hana Fábry viac nebudú metať blesky nad snahou cirkvi mať slovo vo veciach verejných. Ba práve naopak, svoj nový užitočný nástroj projekcie vplyvu privítajú.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.