DANKO: ANI JEDEN SLOVENSKÝ VOJAK NEPÔJDE NA UKRAJINU

Ani jeden slovenský vojak, z rozhodnutia tejto vlády alebo z rozhodnutia koalície v parlamente, nepôjde na Ukrajinu. Po rokovaní vlády to uviedol predseda SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko.

Foto SITA/MILAN ILLÍK
Dátum 26.02.2024

Ani jeden slovenský vojak, z rozhodnutia tejto vlády alebo z rozhodnutia koalície v parlamente, nepôjde na Ukrajinu. Po rokovaní vlády to uviedol predseda Slovenskej národnej strany (SNS) a podpredseda parlamentu Andrej Danko. Dodal, že z pozície SNS sú plne stotožnení s mandátom, s ktorým predseda vlády Robert Fico (Smer-SSD) odchádza do Paríža.

„Informácie, ktoré nám premiér poskytol, sú pre mňa veľmi závažné. Verím, že pán premiér má podporu väčšiny tohto národa a že si všetci uvedomujeme bezpečnostné riziko, ktoré by z individuálnych dobrodružstiev jednotlivých vlád, ak by tak konali a posielali by tam vojakov, hrozilo nám všetkým. Nič horšie, ako, nedajbože, ohrozenie našej kolektívnej bezpečnosti by sa nemalo stať,“ vyjadril sa šéf národniarov.

Aj keby ma mal môj postoj stáť funkciu predsedu vlády, urobím všetko, aby som zabránil priamej účasti slovenských vojakov vo vojne na Ukrajine. Predseda slovenskej vlády Robert Fico (Smer-SD) to deklaroval vo videu, ktoré v nedeľu zverejnil na sociálnej sieti. Ďalej avizoval zvolanie koaličnej rady, rokovanie vlády a rozhovory s koaličnými partnermi. „Hneď po tom odcestujem na bojovú poradu do Paríža k Ukrajine, ktorú narýchlo, v priebehu posledných hodín, zvolal francúzsky prezident, na ktorej sa podľa všetkého zúčastnia všetky členské štáty Európskej únie, ako aj niektoré nečlenské štáty, ktoré sú však členmi NATO,“ uviedol premiér.

Dôvod porady je podľa slovenského premiéra jasný, keďže pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu sa vyjadril, že stratégia Západu v tomto vojenskom konflikte zlyhala. Položil tiež otázku, ako bude Západ reagovať, či pôjde do totálnej eskalácie napätia a bezhraničnej vojenskej a finančnej podpory, alebo predstaví zmysluplný mierový plán. Fico vyjadril presvedčenie, že prvá možnosť je správna. „Z informácií o témach, o ktorých máme zajtra hovoriť, ide mráz po chrbte,“ vraví predseda vlády. I to je dôvod, prečo bude hovoriť s bezpečnostnými, politickými i spravodajskými zložkami štátu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.