DEŇ PO - SVET ČAKÁ CHUDOBA A NEDOSTATOK PRÁCE

Ekonomická neistota spôsobená koronavírusom znamená, že ekonomiky už teraz zápasia s omnoho väčším šokom, než aký im spôsobili teroristické útoky z 11. septembra 2001 v USA alebo finančná kríza z roku 2008

Foto ARCHÍV EXTRA PLUS
Dátum 24.03.2020

BRATISLAVA 23. marca (TASR/extraplus.sk) – Nezamestnanosť na úrovni piatich percent sa novej vláde počas prebiehajúcej celosvetovej krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu pravdepodobne nepodarí udržať. Myslí si to nový minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Uviedol to v pondelok v mimoriadnej diskusnej relácii televízie Markíza.

Situáciu na trhu práce podľa neho vláda nebude riešiť tak, že počká, kým sa z ľudí stanú nezamestnaní a potom im poskytne pomocnú ruku. "Budeme to robiť opačne. Každý zamestnávateľ, ktorý z nariadenia vlády musel uzavrieť svoju prevádzku, alebo z dôvodu tejto krízy ma pokles obratu a má nejaké problémy, dostane pomoc od vlády," vysvetlil. 

Spomínaná pomoc má byť podľa Krajniaka vyjadrená percentom zo mzdy na zamestnanca. Minister práce chce takto dosiahnuť to, aby bolo pre zamestnávateľa výhodnejšie udržať pracovné miesto, ako zamestnanca prepustiť. O presnom percentuálnom podiele zo mzdy, ktorý by vláda uhradila zamestnávateľovi, musí ešte kabinet rozhodnúť.

"Myslíme si, že v tejto chvíli by mal každý trochu niesť ten náklad. Zamestnanec nedostane stopercentnú mzdu, keď bude musieť byť doma, ale veľkú časť jeho čistej mzdy mu vieme garantovať. Zamestnávateľ nedostane preplatené všetky náklady práce, ale veľkú časť tých nákladov mu budeme vedieť garantovať," avizoval Krajniak.

Nový koronavírus spôsobuje v Rakúsku rast nezamestnanosti. Od výrazného obmedzenia pohybu osôb (15. 3.) sa počet registrovaných nezamestnaných od pondelka (16. 3.) do nedele (22. 3.) zvýšil celkovo o 115.600, než ich bolo k 15. marcu.

Podľa šéfa rakúskej organizácie pre trh práce Arbeitsmarktservice (AMS) Johannesa Kopfa najviac nezamestnaných (41.000) pribudlo v oblasti gastronómie a hotelierstva, ďalších 14.000 zaznamenalo stavebníctvo a 11.000 oblasť ostatných hospodárskych služieb, najmä však nájomní pracovníci.

Pre porovnanie: na konci februára bolo v Rakúsku bez práce takmer 400.000 ľudí, a to vrátane nezamestnaných a účastníkov preškoľovacích kurzov.

Rakúske spoločnosti môžu od stredy 18. marca využiť nové pravidlo o skrátenom úväzku a požiadať o schválenie AMS. Podľa Kopfa už dostali "neuveriteľné množstvo žiadostí". O posudzovanie žiadostí a poradenstvo sa v súčasnosti stará viac než 400 pracovníkov AMS.

Svetová ekonomika bude v dôsledku súčasnej pandémie trpieť niekoľko nasledujúcich rokov. Upozornila na to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) s tým, že "šok pre ekonomiku je už teraz väčší, než predstavovala finančná kríza pred vyše 10 rokmi".

Ako pre britskú spoločnosť BBC uviedol generálny tajomník OECD Ángel Gurría, predstava, že ekonomiky po ústupe nového koronavírusu zaznamenajú rýchle zotavenie, je iba "zbožným želaním". Aj keď rozsah strát pracovných miest a bankrotov spoločností je teraz ťažké odhadnúť, podľa Gurríu budú krajiny "niekoľko rokov" zápasiť s poklesom ekonomiky, pretože mnohé z najväčších ekonomík sveta zaznamenajú v nasledujúcich mesiacoch recesiu.

"Ak by aj nedošlo k prepadu celej svetovej ekonomiky do recesie, dôjde buď k nulovému rastu, alebo negatívnemu rastu v mnohých krajinách sveta vrátane niektorých z tých najväčších. Takže to znamená nielen slabý rast v tomto roku, ale aj to, že na zotavenie si počkáme ešte niekoľko rokov," povedal Gurría pre BBC.

Šéf OECD okrem toho dodal, že ekonomická neistota spôsobená rozšírením nového koronavírusu znamená, že ekonomiky už teraz zápasia s omnoho väčším šokom, než aký im spôsobili teroristické útoky z 11. septembra 2001 v USA alebo finančná kríza z roku 2008.

"Dôvodom je, že nevieme, koľko bude stáť nastupujúca nezamestnanosť, pretože nevieme, koľko ľudí príde o prácu. Nevieme ani to, koľko bude stáť záchrana státisícov malých a stredných podnikov, ktoré už na pandémiu doplácajú," povedal šéf OECD. Zároveň vyzval vlády, aby "zabudli na dlhové pravidlá a všetko investovali do riešenia súčasnej krízy".