DO BRATISLAVY SA VRACAJÚ DRUŽSTEVNÉ BYTY

Developer YIT Slovakia tým reaguje na horšiu dostupnosť hypotekárnych úverov na Slovensku. Prvé družstevné byty pribudnú v Ružinove, v rámci rezidenčného projektu NUPPU.

Foto YIT SLOVAKIA ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 27.04.2024

Developer YIT Slovakia spúšťa pilotný projekt družstevného bývania v Bratislave. Podľa vlastných slov tým reaguje na horšiu dostupnosť hypotekárnych úverov na Slovensku. Prvé družstevné byty pribudnú v Ružinove, v rámci rezidenčného projektu NUPPU.

„Zatiaľ čo na Slovensku sa často družstevné bývanie spája s minulosťou, v Českej republike žije v družstevných bytoch približne 10 % obyvateľov a vo Viedni toto číslo dokonca dosahuje až 45 %,“ konštatuje developer. Hlavnou výhodou takéhoto bývania je, že ho záujemca získa jednoduchšie ako hypotéku v banke.

Žiadateľ o družstevný byt podpíše rezervačnú zmluvu a podá prihlášku na členstvo v družstve. Po jej schválení uhradí minimálne 20 % z celkovej ceny vybraného bytu a stane sa tak členom družstva. Zvyšnú sumu bude splácať formou mesačných platieb, štandardne v období 35 rokov, s možnosťou skoršieho splatenia.

Po uhradení celej sumy má žiadateľ právo nadobudnúť byt do osobného vlastníctva. Okrem vlastného užívania môže člen družstva počas celého obdobia byt prenajímať alebo ho predať. Družstevný byt sa tiež stáva predmetom dedenia.

Družstevné bývanie prináša viaceré benefity. Jedným z nich je fakt, že sa členovia družstva nezadlžujú, pretože dlžníkom banky je družstvo. Výhodou je aj jednoduchý prevod bytu v prípade, ak ho člen družstva nebude chcieť ďalej užívať. „Svoj podiel v družstve ľahko prevedie na inú osobu, napríklad dieťa alebo vnúča, vďaka čomu je tento typ financovania ideálny aj pre seniorov,“ poznamenal investor.

Pilotný projekt družstevného bývania v Bratislave, ktorý predstavila developerská spoločnosť YIT Slovakia, podporí Slovenská sporiteľňa. Bytové družstvo uzavrie s bankou zmluvu o financovaní, avšak záujemca o družstevný byt do vzťahu s bankou nevstupuje. „Uhradí iba 20 % kúpnej ceny bytu spolu s rezervačným poplatkom a základným členským vkladom, na základe čoho sa stane členom družstva,“ vysvetľuje developer.

Projekt družstevného bývania spúšťa investor v ružinovskom projekte NUPPU, konkrétne v etape Magnolia 3. „Na základe záujmu plánujeme v budúcnosti tento typ financovania rozšíriť aj na ďalšie naše projekty. Aj v tomto prípade budeme promptne reagovať na záujem našich klientov,“ uzatvára riaditeľ developerských projektov spoločnosti YIT Slovakia Peter Dovala.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.