DOVOLENKUJTE NA SLOVENSKU!

Voľný čas možno využiť na spoznávanie krás našej vlasti

Foto LENKA MAYEROVÁ
Dátum 26.12.2022

„Tak blízko zážitkom, tak blízko k vám!“ – pozýval našincov aj Čechov televízny spot na poznávanie krás našej vlasti ešte pred letnými prázdninami. Štatistika domáceho cestovného ruchu je veľavravná, no cenné môžu byť aj priame osobné postrehy našinca. Pravda, ak nabral odvahu a rozhodol sa pre potulky Slovenskom. Nás nemusela inšpirovať ani presviedčať propagačná kampaň. Milujeme krásy našej vlasti a chceli sme byť s manželkou opäť vzornými starými rodičmi. Tak sme na prelome prázdnin vyrazili najskôr s dvoma mladšími vnukmi (8 r.) na Liptov a do Vysokých Tatier. A po dvojtýždňovom oddychu ešte aj s oboma staršími (12 r.) do Moravsko-sliezskych Beskýd, do bývalej „čiernej“ Ostravy, potom na Štrbské pleso a dokonca i do poľskej podzemnej pýchy – kúsok od Krakova.

Po covidových suchotinách

Všetko zdraželo, turistov bolo očividne menej. Najmä zahraničných klientov, ktorých počet klesal hlboko pod 10 percent. „Po komunikácii s viacerými zahraničnými partnermi, ako aj incomingovými cestovnými kanceláriami bola odpoveď veľmi jasná. Sme blízko konfliktu, ktorý stále pretrváva na Ukrajine,“ zdôveril sa pre HN riaditeľ jedného z tatranských hotelov Miroslav Warhol. Cudzinci si podľa neho volili navonok bezpečnejšie destinácie.

Cestovný ruch na Slovensku tak zachraňovali domáci turisti. Teda aspoň sa očakávalo, že budú zachraňovať... Mala k tomu prispieť i nákladná reklamná kampaň, nasadená do všetkých celoplošných slovenských, českých aj ďalších zahraničných televízií. Celkové náklady dosiahli... milión eur. Ešte na jar väčšina Slovákov deklarovala, že leto plánuje opäť stráviť na Slovensku. No cestovateľské správanie turistov výrazne ovplyvnilo uvoľňovanie bezpečnostných opatrení a zlepšujúca sa pandemická situácia. „Hlad Slovákov po cestovaní bol veľký. Dovolenkári sa opäť rozcestovali k moru, ktoré im pre pandémiu posledné dva roky chýbalo,“ povedal Václav Mika, generálny riaditeľ Slovakia Travel. Priznal tým, že kampaň sa minula účinku. (Vládna agentúra, no ani len názov nemá slovenský...)

Inflácia medzitým u nás dosiahla 13,2 percenta, zdraželi energie i pohonné hmoty. Chápali sme, že i majitelia a zamestnanci v cestovnom ruchu sa po lockdownoch, po „covidových suchotinách“ v posledných dvoch rokoch aj v priebehu aktuálnej omicronovej vlny potrebovali nadýchnuť aj zarobiť nejaký ten groš.

Úsporné opatrenia

Ale taktika profitu s kalkuláciou „vykrvácania“ letných klientov nie je asi najlepším východiskom. Zatiaľ čo niekoľko serióznych ubytovateľov a prevádzkovateľov turistických zaujímavostí (jaskyne, múzeá) sa snažilo ceny udržať alebo ich navýšiť len nepatrne, v parkovacích službách rozkvitalo výpalníctvo až banditizmus naplno. Ak sme vlani kritizovali neujasnenú parkovaciu politiku v Demänovskej doline a pred Jaskyňou slobody sa nám sedem eur za celodenné parkovanie zdalo pridrahé, tentoraz nás jednoruký „bandita“ v automate (po jedenapolhodinovej návšteve Demänovskej ľadovej jaskyne) obral až o deväť eur. A ani sme sa s ním nemohli pohádať! My motoristi si budeme dlho pamätať, že za Hegerovej vlády sme vinou šialených protiruských sankcií eurohujerov tankovali napr. liter benzínu 95 za neuveriteľnú cenu 1,859 eura. Šesťdesiatosemročný dôchodca (ako ja) takúto „mastnotu“ v motore za celý život nezažil...

Väčšina letných turistov preto volila vlakovú a autobusovú dopravu, alebo sa orientovala na pešiu či cykloturistiku. Všimol som si úsporné opatrenia väčšiny motoristov, ktorí vari prvý raz od Novembra 89 vypínali klimatizáciu a vetrali otvorenými oknami. Dokázali tak znížiť spotrebu PHM aj o 1 až 1,5 litra. No videl som aj takých, čo vyraďovali rýchlosť už ďaleko pred odbočkami či križovatkami aj pri jazde dole brehom. Vzrástol počet tankujúcich, ktorí si „nabrali“ iba do pol nádrže. Našli sa tiež zlepšovatelia napichujúci si ihlou „infúziu“ vody do hadičky s prívodom paliva pred karburátorom. A nedalo sa prehliadnuť ani veľké množstvo karavanov – teda hotelov na kolesách. Značná časť turistov v autách jazdila očividne úspornejšie aj znížením rýchlosti. Nezabránilo to však 2078 dopravným nehodám na cestách, ktoré Policajný zbor SR eviduje od 1. júla do 31. augusta 2022. O život pri nich prišlo 43 ľudí, ťažko sa zranilo 182 osôb.

Štvorčlenná skupinka turistov zaplatila za obed či večeru v reštaurácii či kolibe od 40 až do ruinujúcich 90 eur. Zdraželo i ubytovanie v penziónoch aj hoteloch, no cestovateľov vari najviac zaskočili požiadavky na 50- až 70-percentnú zálohovú rezervačnú platbu. Navyše s nejasnými, netransparentnými storno podmienkami.

Zážitky nad peniaze...

Nie všetko je možné oceniť peniazmi. Paulo Coelho prihadzuje, že „cestovanie nie je otázkou peňazí, ale odvahy“. Tá nám (napriek malým dôchodkom) nechýbala... Praví turisti vedia, že aj na malej ceste sa dajú zažiť veľké dobrodružstvá. S našimi menšími vnímavými a vďačnými potomkami sme veru prežili neopakovateľné momenty napríklad v kontaktnej ZOO pri Liptovskej Mare, k dávnej keltskej histórii privoňali v Archeoparku Havránok, videli Jánošíkovu mučiareň so súdnou stolicou v Liptovskom Mikuláši, fascinovali ich obdivuhodné exponáty a zvuky v Múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v centre Liptova. Pôvab Jánskej doliny zažili chlapci s klasickým opekaním nad živým ohniskom a okrem slaninky či zemiakov z pahreby okúsili skoro ráno tiež horúci termálny prameň v Kadi. Potom ich na hodinu schladil miznúci ľad v Demänovskej ľadovej jaskyni, no následne zahrialo vzrušenie pri pohľade na kostrové pozostatky pravekého jaskynného medveďa vo Važeckej jaskyni. Prechádzali sa okolo Štrbského plesa, nadchli ich výhľady z chodníka v korunách stromov i z rozhľadne v Bachledovej doline. Z množstva zážitkov a podnetov sa im občas zakrútila hlava, no i tak našli cestu z najväčšieho bludiska v strednej Európe pri Starej Ľubovni. Tohto roku rozšírilo atraktívnu ponuku pre zvedavých návštevníkov severného regiónu v blízkosti Pienin a poľských hraníc. Vlastným poznaním sa utvrdili v starej pravde, že „nie každý, kto blúdi, je stratený“.

S tými dvoma staršími vnukmi sme koncom augusta „skontrolovali“ (po požiari v roku 2014) zrekonštruované stavebné skvosty slovenského architekta Dušana Jurkoviča na Pustevnách, ukázali sme im rozprávkové podzemie soľnej bane vo Wieliczke, vyleteli balónom až pod oblaky pri Vysokých Tatrách a umožnili im pohľad aj ešte vyššie. Až ku hviezdam a k Slnku. Samozrejme, len ďalekohľadmi v Astronomickom ústave SAV v Starej Lesnej.

Oddych pri mori

I need vitamin SEA... Toto volanie bolo silné najmä pre strednú ekonomicky aktívnu generáciu Slovákov. Vypočulo ju nemálo našich dovolenkárov. Aj keď od Matoviča nedostali bilbordových 200 eur na dieťa, hoci nevyhrali ani raz v očkovacej lotérii, rodinný „záchranný balíček“ vybuchol z dôvodu opakovanej vládnej krízy a konfliktu Sulíka s Matovičom, niektoré mladé rodinky vycestovali k moru. Medzi nimi aj famílie našich detí, takže mám možnosť priamo a z dôveryhodného zdroja porovnať náklady na tohtoročnú letnú dovolenku. Jedenásť dní autom v Chorvátsku – s bývaním v prenajatom domčeku i s bazénom len zopár kilometrov od mora – stálo rodinku s dvomi deťmi celkovo 3 700 eur. Oproti tomu 8-dňová letecká dovolenka v Turecku s hotelovým all inclusive ubytovaním a stravou (zameraná len na kúpanie v mori a v aquaparkoch) vyšla rovnakú štvorčlennú slovenskú rodinu drahšie. Až 4 200 eur. Práve Turecko čelilo v lete najvyššej inflácii. Rast cien v krajine polmesiaca dosiahol až 79 percent.

Bodka za prázdninami

„Dovolenka na Slovensku – dobrý nápad!“ Dali sme za pravdu reklamnému sloganu Mikovej turistickej agentúry. Isto o tom však nie sú presvedčení pozostalí po 30 mŕtvych, ktorí prišli o životy v našich veľhorách v lete 2022. To je viac dobrodruhov, ako vo Vysokých Tatrách zahynulo počas celého vlaňajška!

Nuž, asi sa neriadili – na rozdiel od nás – poučkou: „Necestujeme, aby sme utiekli pred životom. Cestujeme, aby nám neutiekol život.“ Stálo to fakt veľa..., no stálo to za to! Na prvý dovolenkový týždeň sme oferovali 2 000 eur (napriek rodinným vstupenkám so zľavami pre seniorov 65+ a pre deti do 8, resp. 10 rokov). Našťastie sa polovičná časť nákladov vrátila po preplatení rekreačného poukazu stále zamestnanej manželke na dôchodku. Neinformovaným či zábudlivcom pripomínam, že novelizovaným zákonom o podpore cestovného ruchu to od 1. januára 2019 zaviedla na Slovensku ešte koaličná vláda Roberta Fica. Ten druhý dobrodružný cestovateľský týždeň, ktorý bol bodkou za letnými prázdninami 2022, vyšiel pre let balónom ešte o 630 eur viac. Uvedomujúc si tú hrôzu, čo nás všetkých pred koncom roka a nielen na Slovensku čaká vinou babrákov vo vláde, v parlamente aj v Prezidentskom paláci, „hodili“ dedko s babkou kocky na stôl... Možno to bola posledná dovolenka s vnukmi, ktorú sme si mohli dožičiť. A našim potomkom sme pritom nezabudli pripomínať: „Lepšie je vidieť niečo raz, než o tom tisíckrát počuť.“

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.