EKONÓM: KRÍZU MUSÍME ZVLÁDNUŤ DO JÚNA, INAK NEBUDE ANI NA PREMIÉROV PLAT

Richard Sulík: Likvidujeme 10-tisíc malých, väčšinou slovenských obchodov v prospech zahraničných reťazcov.

Foto Archív
Dátum 15.04.2020

Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré veľmi dobre zvládajú boj s koronavírusom. Rýchle, ale hlavne prísne opatrenia zabránili nekontrolovateľnému šíreniu nákazy a zaistili pomerne nízky počet infikovaných.

Na druhej strane, naše hospodárstvo poriadne krváca. Platí totiž vzorec, čím úspešnejšie potláčame epidémiu, tým viac tratíme na ekonomike. Po týždňoch tvrdých reštrikcií sa preto logicky začala vynárať otázka, dokedy to takto ďalej dokáže štát utiahnuť.

„Likvidujeme 10-tisíc malých, väčšinou slovenských obchodov v prospech zahraničných reťazcov," povedal minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý už vyše týždňa vytrvalo volá po postupnom otváraní obchodov a reštaurácií.

Predseda vlády Igor Matovič o tomto nápade pred Veľkou nocou nechcel ani počuť a tvrdo to viackrát odmietol. V utorok však už pripustil, že by predsa len mohli byť niektoré prevádzky opätovne otvorené.

„Budúci pondelok zverejníme presný plán, ako a ktoré prevádzky budeme otvárať," povedal s tým, že všetko bude záležať od epidemiologickej situácie v krajine. Tá je podľa odborníkov pozitívna, ale ako povedal hlavný hygienik po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou „stále sme ešte nevyhrali".

Pri pohľade na čísla to vyzerá tak, že už päť dní po sebe sa denné prírastky hýbali od 10 po 30 infikovaných. Ak aj predtým čísla vyskočili, tak to zdravotníci väčšinu zaznamenali u ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia alebo v rómskych osadách, kde sa len pred týždňom začalo veľké testovanie.

Ekonóm SAV Vladimír Baláž v takejto situácii súhlasí s názorom, že by sa mohli otvárať prevádzky, ktoré sú veľké do 400 m2. Presne tak, ako sa to deje už napríklad v Rakúsku.

„Určite by sme už mohli takéto obchody otvárať. V okolitých krajinách sú to zväčša obchody zamerané na stavebné a domáce práce. Síce ani u nás nie sú úplne zatvorené, ale práve tu vidím priestor na uvoľňovanie," uviedol Baláž.

Osud ekonomiky nie je úplne v našich rukách 

Aj keď Igor Matovič pripustil, že by sa takéto prevádzky mohli otvoriť, tak druhým dychom dodal, že aj pri najväčšej snahe by to prinieslo „len" dve percentá HDP, čo sú po prepočte asi dve miliardy eur. Podľa premiéra sú preto pre nás podstatné automobilky, ktoré nezatvorili priamo pre koronavírus, ale pre klesajúci dopyt.

„Nemyslím si, že ide len o dve percentá, podľa mňa je to podstatne viac. Nedá sa to však presne povedať, lebo premiér nešpecifikoval, čo presne do tých dvoch percent zahrnul," uviedol nesúhlasný postoj Baláž.

Naopak, súhlasí v tom, že teraz sa musíme spoliehať na oživenie ekonomík, na ktoré sme naviazaní.

„Je pravda, že gro sa netvorí v obchodoch. Pre nás je podstatné to, aby sa zobudili naši zahraniční partneri - Česko, Nemecko, Francúzsko a Taliansko, aby sa rozbehla práca v automobilkách. Tam sa tvorí hodnota, z ktorej tento štát žije. A s tým nevieme nič urobiť," uviedol Baláž.

Momentálne to vyzerá tak, že je vidieť svetlo na konci tunela. Automobilky sa totiž podľa odborníka už pomaly začnú rozbiehať a s nimi aj odberatelia. Navyše dobrá správa prišla aj z Číny, kde sa život začína vracať do normálnych koľají.

„Napríklad v Číne klesol export omnoho menej, ako sa predpokladalo. Pripomínam, že ide o druhú najväčšiu ekonomiku na svete. Čiže, keď sa táto ekonomika spamätáva rýchlejšie, tak je to šanca aj pre nás, lebo my vyvážame autá aj do Číny," ozrejmil Baláž.

Štát to utiahne do júna, potom to už nemusí vydržať

Kým sa však ekonomika naštartuje, štát do nej musí pumpovať, aj napriek veľkým výpadkom, obrovské sumy. Otázkou je, dokedy to utiahne.

„Ak toto dno dosiahneme v júni, tak to prežijeme. Automobilky sa zapnú, obnoví sa dopyt a niečo ešte doženieme. Ak by to však malo trvať do septembra, tak to by už naša ekonomika nevydržala. Stála by už v podstate polroka. A keď to mám povedať nadnesene, tak by sme už nemali z čoho zaplatiť ani premiérov plat," vysvetlil Baláž.

Ak sa tieto predpovede naplnia, tak to bude len začiatok ozdravenia. Ten nábeh vraj nebude vôbec taký rýchly, ako bol výpadok.

„Písmeno V už neplatí. Skôr sa predpovedá, že to bude písmeno U alebo ešte presnejšie bude to fajočka ako logo spoločnosti Nike. Teda rýchly prepad a potom pozvoľný nábeh. Môže trvať asi päť rokov, kým sa vrátime na úroveň z roku 2019," myslí si Baláž.

Mnohých môže taká dlhá rekonvalescencia prekvapiť. Baláž však hovorí o náhlom, nečakanom obrovskom šoku, ktorou si celosvetová ekonomika prešla, resp. si prechádza.

„Je to presne také, ako keď vás niekto zmláti železnou tyčou. Za týždeň sa z toho určite nevyliečite," uzavrel.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.