ERDOGAN CHCE BYŤ SPROSTREDKOVATEĽOM MEDZI IZRAELOM A HAMASOM

V čase, keď rastúce napätie medzi Iránom a Izraelom vyvoláva obavy zo širšej regionálnej vojny, Recep Tayyip Erdogan uviedol, že nedávne udalosti by nemali umožniť Izraelu „získať pôdu pod nohami“. Podľa jeho slov „je dôležité konať tak, aby sa pozornosť sústredila na Pásmo Gazy“.

Foto SITA/AP
Dátum 21.04.2024

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opäť naznačil, že by chcel byť novým sprostredkovateľom v konflikte medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas. Palestínčanov zároveň vyzval, aby sa zjednotili. Jeho prezidentský úrad to uviedol po niekoľkohodinových rozhovoroch s vodcom Hamasu Ismáílom Haníjom v Istanbule.

Turecký prezident na stretnutí povedal, že Ankara je odhodlaná vyvíjať diplomatické úsilie o okamžité prímerie a ukončenie masakrov v Pásme Gazy. Erdogan sa už v minulosti neúspešne snažil presadiť ako sprostredkovateľ v konflikte prebiehajúcom v tejto palestínskej enkláve. V súčasnosti môže mať opäť šancu, keď Katar v priebehu týždňa vyhlásil, že prehodnotí svoju úlohu sprostredkovateľa medzi Hamasom a Izraelom.

V čase, keď rastúce napätie medzi Iránom a Izraelom vyvoláva obavy zo širšej regionálnej vojny, Erdogan uviedol, že nedávne udalosti by nemali umožniť Izraelu „získať pôdu pod nohami“. Podľa jeho slov „je dôležité konať tak, aby sa pozornosť sústredila na Pásmo Gazy“.

„Je nevyhnutné, aby Palestínčania v tomto procese konali jednotne. Najsilnejšia odpoveď proti Izraelu a cesta k víťazstvu spočíva v jednote a integrite,“ vyhlásil turecký prezident. Obaja diskutovali aj o krokoch na primerané a neprerušované dodávky pomoci do Pásma Gazy, napísal prezidentský úrad na sociálnej sieti X. Líder Hamasu Haníja rokoval o prímerí v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov ešte v stredu v Katare s tureckým ministrom zahraničných vecí Hakanom Fidanom, informovala turecká tlačová agentúra Anadolu.

Turecký prezident verejne podporuje Hamas. Začiatkom tohto týždňa počas prejavu v parlamente prirovnal toto hnutie k tureckým bojovníkom za nezávislosť proti západným armádam v Anatólii v 20. rokoch minulého storočia. Erdogan zároveň vo verejných vystúpeniach pravidelne kritizuje Izrael a jeho vládu. Vzťahy medzi Tel Avivom a Istanbulom sa opäť zhoršili začiatkom mesiaca, keď Ankara uvalila na Izrael obchodné obmedzenia a obvinila ho zo zodpovednosti za masaker Palestínčanov v Pásme Gazy.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.