ERDOGAN: NESNAŽÍME SA VYVOLAŤ NEPRIATEĽSTVÁ, CHCEME MIER

Turecko je jednou z mála moslimských krajín, ktoré uznávajú štát Izrael. Už v apríli oznámilo, že obmedzuje vývoz tovaru do Izraela. Vojna v Pásme Gazy vypukla po útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra 2023, pri ktorom militanti zabili asi 1200 ľudí. Izrael na útok reagoval rozsiahlymi náletmi a neskôr aj pozemnou ofenzívou.

Foto sita/ap
Dátum 04.05.2024

Pozastavenie obchodu s Izraelom zo strany Turecka má prinútiť Izrael k prímeriu v Pásme Gazy a k zvýšeniu dodávok humanitárnej pomoci. Vyhlásil to v piatok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

"Prijali sme isté opatrenia, aby sme prinútili Izrael súhlasiť s prímerím a zvýšiť objem humanitárnej pomoci vstupujúcej (do Pásma Gazy)," povedal Erdogan skupine podnikateľov v Istanbule. Turecko oznámilo pozastavenie obchodu s Izraelom vo štvrtok. Ide o ďalší signál zhoršenia vzťahov medzi týmito dvoma krajinami, konštatuje AFP. Turecko je jednou z mála moslimských krajín, ktoré uznávajú štát Izrael. Už v apríli oznámilo, že obmedzuje vývoz tovaru do Izraela.

Toto obmedzenie sa vzťahuje na 54 komodít od železa a ocele až po letecké palivo. "Nesnažíme sa vyvolať nepriateľstvá alebo konflikty v našom regióne. Nechceme tu vidieť konflikt, krv a slzy... Vieme, že teraz sme urobili správnu vec," povedal turecký prezident. Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac uviedol, že  Turecko blokádou prístavov pre izraelský dovoz a vývoz porušuje vzájomné dohody.

Vojna v Pásme Gazy vypukla po útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra 2023, pri ktorom militanti zabili asi 1200 ľudí. Izrael na útok reagoval rozsiahlymi náletmi a neskôr aj pozemnou ofenzívou. Zároveň čelí medzinárodnej kritike za vysoký počet civilných obetí a katastrofálnu humanitárnu situáciu v Gaze. Podľa palestínskych úradov si vojna v Gaze vyžiadala viac než 34.600 obetí na životoch.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.