ESTÓNSKY PARLAMENT OZNAČIL RUSKÚ PRAVOSLÁVNU CIRKEV ZA SPONZORA VOJNY

„Lídri moskovského patriarchátu a patriarcha Kirill využívajú ideológiu 'ruského sveta' ako nástroj na podporu vojny. Využívajú ju na zničenie posledných prejavov ruskej demokracie, na militarizáciu ruskej spoločnosti a ospravedlnenie agresie s cieľom rozšíriť Ruskú federáciu na všetky územia, ktorým v minulosti dominovala, vrátane Ukrajiny,“ konštatuje vyhlásenie estónskeho parlamentu.

Foto SITA/AP
Dátum 08.05.2024

Za „inštitúciu podporujúcu vojenskú agresiu Ruskej federácie“ označil estónsky parlament Ruskú pravoslávnu cirkev. Poslanci to uviedli v rezolúcii, ktorú schválili v pondelok. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

„Lídri moskovského patriarchátu a patriarcha Kirill využívajú ideológiu 'ruského sveta' ako nástroj na podporu vojny. Využívajú ju na zničenie posledných prejavov ruskej demokracie, na militarizáciu ruskej spoločnosti a ospravedlnenie agresie s cieľom rozšíriť Ruskú federáciu na všetky územia, ktorým v minulosti dominovala, vrátane Ukrajiny,“ konštatuje vyhlásenie estónskeho parlamentu. Parlament však dodal, že rezolúcia sa týka špecificky cirkvi ako inštitúcie a nie jej veriacich.

Hlava cirkvi patriarcha Kirill je oddaným podporovateľom ruského prezidenta Vladimira Putina a je obvinený z využívania svojich podriadených na Ukrajine a v iných krajinách na šírenie ruskej propagandy.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.