EÚ KÚPI 400 MILIÓNOV DÁVOK VAKCÍNY OD SPOLOČNOSTI, KTORÁ SA ZA ŇU ODMIETA ZARUČIŤ

Európska komisia sa nevyjadrila k súvisiacim finančným nákladom, tie však podľa DPA pokryje fond EÚ určeným na boj s koronavírusom, v ktorom je 2,7 miliardy eur a je súčasťou rozpočtu EÚ

Foto sita/ap
Dátum 27.08.2020

BRUSEL 27. augusta (TASR/extraplus.sk) - Európska komisia vo štvrtok oznámila, že EÚ podpísala s britskou farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca dohodu o dodávke 400 miliónov dávok potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra DPA.

Európska komisia o dosiahnutí predbežnej dohody s AstraZeneca informovala už 14. augusta. Štvrtkový podpis dohody je podľa predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej prvým krokom k implementácii očkovacej stratégie EK.

ČÍTAJTE TIEŽ: FIRMA, KTORÁ VYVÍJA VAKCÍNU PRE EURÓPSKY TRH, ODMIETA ZODPOVEDNOSŤ ZA VEDĽAJŠIE ÚČINKY

"Táto stratégia nám umožní poskytnúť vakcíny pre Európanov i našich partnerov kdekoľvek vo svete," povedala von der Leyenová. Ak sa potvrdí, že vakcína je bezpečná a účinná, bude k dispozícii pre všetkých 27 členských krajín EÚ. Distribuovať sa bude podľa počtu obyvateľov a potreby. EK sa takisto zaoberala aj možným darovaním vakcín menej rozvinutým krajinám.

Členské štáty EÚ budú mať k dispozícii 300 miliónov dávok vakcíny s možnosťou dodávky ďalších 100 miliónov dávok. EK sa nevyjadrila k súvisiacim finančným nákladom. Tie však podľa DPA pokryje fond EÚ určeným na boj s koronavírusom, v ktorom je 2,7 miliardy eur a je súčasťou rozpočtu EÚ. EK pokračuje v rokovaniach o dodávkach vakcín aj s ďalšími výrobcami, ako sú Sanofi-GSK, Johnson&Johnson, Curevac či Moderna.

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.