EÚ POKRAČUJE V PROTIRUSKÝCH SANKCIÁCH, ŠKODÍ NAJMÄ SEBE

Vladimir Putin a Volodymyr Zelensky uzavreli dohodu, podľa ktorej ukončia ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny do konca tohto roka

Foto ARCHÍV
Dátum 20.12.2019

BRUSEL 21. decembra (TASR/Extra plus) - Európska únia predĺžila vo štvrtok hospodárske sankcie voči Rusku o ďalších šesť mesiacov. Ako dôvod uviedla neúplnú realizáciu minských dohôd zo strany Ruska, informovali agentúry TASS a DPA. „Európska rada predĺžila hospodárske sankcie zamerané na konkrétne odvetvia ruského hospodárstva do 31. júla 2020,“ uvádza sa vo vyhlásení Európskej rady. Sankcie EÚ sa zameriavajú na ruský finančný, energetický a obranný priemysel, bránia bankám v prístupe na trhy EÚ a obmedzujú dovoz určitých tovarov do EÚ.

Podrobnejšie tu:

https://www.extraplus.sk/clanok/ekonomicky-diktat-usa

Európska únia zaviedla reštriktívne opatrenia voči Rusku v júli roku 2014 v reakcii na znovupripojenie Krymu k Rusku. Sankčné opatrenia boli sprísnené v septembri 2014. Európska rada v marci 2015 spojila účinok reštriktívnych opatrení s nedodržiavaním minských mierových dohôd zo strany Ruska. Odvtedy EÚ zvažuje predĺženie hospodárskych sankcií voči Rusku každých šesť mesiacov.

SANKCIE EÚ TRESTAJÚ EURÓPANOV

https://www.extraplus.sk/clanok/sankcie-eu-trestaju-europanov

Tentoraz EÚ predĺžila sankcie po summite takzvanej normandskej štvorky, ktorý sa konal 9. decembra. Na summite sa zišli hlavy štátov a vlád Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny — Emmanuel Macron, Angela Merkelová, Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj. Konali sa tam aj prvé dvojstranné rozhovory Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského, ktorý sa po tohtoročnom volebnom víťazstve zaviazal ukončiť ozbrojený konflikt. Putin a Zelenskyj sa dohodli na realizácii úplného prímeria v Donbase do konca tohto roka.

Na summite EÚ, ktorý sa konal 12. decembra, sa predstavitelia Únie rozhodli predĺžiť sankcie voči Rusku po tom, ako ich o výsledkoch summitu normandskej štvorky informovali Merkelová a Macron, dodala DPA.

Predošlý summit normandskej štvorky na úrovni lídrov sa uskutočnil 19. októbra 2016 v Berlíne. Jeho účastníci potvrdili, že v konflikte v Donbase odvtedy nenastal žiadnemu prelom.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.