EÚ PRÍJME 50 MILIÓNOV CUDZINCOV

Obyvatelia dvoch postsovietskych republík už čoskoro nebudú potrebovať na vycestovanie do krajín EÚ víza. Počas nočného stretnutia sa na tom dohodli zástupcovia Európskeho parlamentu a Európskej rady. 

Foto TASR/AP
Dátum 08.12.2016

O uzavretí dohody v noci zo stredy na štvrtok informoval prostredníctvom svojho účtu na Twitteri Donald Tusk. Možnosť slobodne cestovať po Európe tak získa až 50 miliónov obyvateľov dvoch vysoko nestabilných štátov. K Ukrajine a Gruzínsku by sa podľa niektorých zdrojov malo pripojiť aj Kosovo. Podľa portálu Reuters táto skutočnosť povzbudí Turecko, aby v najbližších týždňoch zosilnilo tlak na Brusel za účelom zabezpečenie rovnakého režimu bezvízového styku pre vlastných občanov. Súčasťou dohody je tiež takzvaný suspenzívny mechanizmus, ktorý umožňuje bezvízový styk za určitých výnimočných okolností opätovne obmedziť. Zrušenie vízovej povinnosti pre okolité nestabilné štáty má korene najmä v zahranično-politických záujmoch EÚ, keďže prísľub slobodného cestovania po Európe je jedným z hlavných predvolebných lákadiel, ktorými si prozápadné strany v Gruzínsku a na Ukrajine získavajú podporu obyvateľstva. Je preto vysoko pravdepodobné, že ani všeobecná nevôľa obyvateľstva vo viacerých členských štátoch EÚ nedokáže diktát Bruselu zmeniť.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.