EURÓPE UŽ VLÁDNU IMIGRANTI

Pamiatky spájané s otrokárstvom by mali byť podľa starostu odstránené

Foto archív
Dátum 09.06.2020

LONDÝN 9. júna (TASR/extraplus.sk) - Londýnsky starosta Sadiq Khan v utorok povedal, že sochy a názvy ulíc Londýna, ktoré majú nejakú spojitosť s otrokárstvom, "by mali byť odstránené". Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica BBC.

Khan povedal, že zriadil komisiu, ktorá má posúdiť pamiatky v hlavnom meste a rozhodnúť, ktoré dedičstvo by mali pripomínať. Posudok sa týka okrem iného nástenných malieb, pouličných umeleckých diel, názvov ulíc a sôch.

Londýn je podľa Khana "jedno z najrôznorodejších miest na svete". Nedávne protesty proti rasizmu v rámci globálnej iniciatívy Black Lives Matter však poukázali na to, že sochy, pamätné dosky a názvy ulíc v meste v značnej miere odrážajú viktoriánske obdobie v Británii.

Khan označil za "nepohodlnú pravdu" skutočnosť, že "krajina a mesto za svoje bohatstvo z veľkej časti vďačí svojej úlohe v obchode s otrokmi".

Demonštranti proti rasizmu v nedeľu v meste Bristol na juhu Anglicka strhli sochu obchodníka s otrokmi Edwarda Colstona a nasprejovali grafiti na sochu Winstona Churchilla v Londýne, pripomína BBC.

Ľudia takisto podľa BBC žiadajú odstránenie sôch sporných osôb v Londýne, napríklad sochu Roberta Milligana pred jednou z budov Múzea Londýna, ktorá leží vo východnej časti mesta neďaleko finančného centra Canary Wharf. Milligan bol známy otrokár a zakladateľ jedného z obchodných uzlov v Londýne z názvom West India Quays.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.