EURÓPSKA KOMISIA NAKÚPI LIEK REMDEZIVIR ZA 63-MILIÓNOV EUR

Liek by mal pomôcť zhruba 30-tisíc pacientom so závažnými príznakmi. Ide zatiaľ o jediný liek, ktorý bol oficiálne schválený na liečbu koronavírusu

Foto archív
Dátum 29.07.2020

BRUSEL 29. júla (TASR/extraplus.sk) - Európska komisia (EK) v utorok podpísala s americkou farmaceutickou spoločnosťou Gilead zmluvu v hodnote 63 miliónov eur, ktorá zabezpečí dodávku lieku s účinnou látkou remdezivir pre približne 30-tisíc pacientov vykazujúcich závažné symptómy ochorenia COVID-19. EK o tom informovala v stredu na svojej webovej stránke.

Liek Veklury s účinnou látkou remdezivir je dosiaľ jediným, ktorého používanie je v EÚ povolené na liečbu pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. Takmer všetky jeho nateraz dostupné zásoby však už skúpili Spojené štáty, pripomína agentúra Reuters. 

"Včera, ani nie mesiac po schválení remdeziviru, bola podpísaná zmluva, vďaka ktorej sa od začiatku augusta bude môcť poskytovať liečba tisícom pacientov. Komisia vynakladá maximálne úsilie na zabezpečenie prístupu k bezpečnej a účinnej liečbe a podporuje vývoj očkovacích látok proti koronavírusu. Včerajšia dohoda je ďalším dôležitým krokom vpred v našom boji s týmto ochorením," uviedla eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová.

Nakúpená dávka pomôže podľa EK pokryť súčasné potreby v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov. Medzi jednotlivé krajiny sa spravodlivo prerozdelí na základe alokačného kľúča, pričom sa zohľadní aj odporúčanie Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). Komisia zároveň momentálne pracuje na zabezpečení ďalších kontraktov na dodávky remdeziviru, ktoré by mali od októbra pokryť jej ďalšie potreby.

EK schválila ešte 3. júla podmienečné používanie prípravku s remdezivirom na liečbu závažných prípadov ochorenia COVID-19. Stalo sa tak v rámci zrýchleného konania a po odporúčaní Európskej liekovej agentúry (EMA).

USA ešte v júni podpísali so spoločnosťou Gilead dohodu o kúpe dodávok lieku s remdezivirom postačujúcich na liečbu vyše 500.tisíc pacientov, čo predstavuje až do septembra väčšinu z odhadovanej produkcie spoločnosti, uviedol Reuters. 

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.