FIALA: SKRYTÉMU ZLU NESMIEME DAŤ PRIESTOR

Holokaust sa podľa českého premiéra Petra Fialu stal jedným z kľúčových míľnikov histórie a pripomína, že v ľuďoch je okrem dobra skryté aj zlo. Spoločnosť sa musí snažiť, aby mu nedala príležitosť šíriť sa, uviedol Fiala v piatok na spomienkovom stretnutí pri príležitosti Dňa pamiatky obetí holokaustu.

Foto SITA/AP
Dátum 26.01.2024

Holokaust sa podľa českého premiéra Petra Fialu stal jedným z kľúčových míľnikov histórie a pripomína, že v ľuďoch je okrem dobra skryté aj zlo. Spoločnosť sa musí snažiť, aby mu nedala príležitosť šíriť sa, uviedol Fiala v piatok na spomienkovom stretnutí pri príležitosti Dňa pamiatky obetí holokaustu, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Fiala zdôraznil, že holokaust bol najväčším zločinom v moderných dejinách Európy, ktorý pripravil o život milióny Židov, ale aj Rómov, príslušníkov rôznych menšín, odporcov nacizmu a ďalších obetí, ktoré sa ničím neprevinili. "Snažme sa nedať ani milimeter priestoru v nás, v našich rodinách a našej spoločnosti nenávisti, antisemitským postojom a šíreniu zla. Všetci máme spoločnú zodpovednosť chrániť slabších a bojovať proti nenávisti v každej dobe, každý deň," vyhlásil český premiér.

Predseda hornej komory parlamentu Miloš Vystrčil na stretnutí pripomenul, že od oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau uplynulo 79 rokov. "Židia sa opäť po 79 rokoch stali terčom brutálneho násilia, brutálneho teroristického útoku. Je preto našou povinnosťou postaviť sa na stranu Izraela," povedal s odkazom na útoky militantného hnutia Hamas na židovské obyvateľstvo z vlaňajšieho októbra.

V Senáte prehovorila aj 95-ročná Doris Broulová, bývalá väzenkyňa nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau. Uviedla, že na vojnové roky nespomína s horkosťou, ublížene a nenávistne. "Naopak, čím ďalej, tým častejšie sa vo svojich spomienkach vraciam k mnohým prejavom obyčajnej ľudskej dobroty, ktorej sa mi vo vojnových rokoch dostalo a vďaka ktorým verím, že tu dnes môžem stáť," povedala Broulová.

Apelovala na ľudí, aby vedome nešírili lži, nenechali sa viesť nenávisťou a nachádzali v sebe dobro. "Či už budeme hovoriť o antisemitizme, islamofóbii či xenofóbii, len inými slovami nazývame obyčajnú nenávisť voči druhým, ktorá spravidla vyviera z neznalosti, obmedzenosti a hlúposti," dodala.

V českom Senáte sa v piatok pri príležitosti Dňa pamiatky obetí holokaustu a predchádzaniu zločinom proti ľudskosti, ktorý pripadá na sobotu 27. januára, uskutočnilo spomienkové stretnutie. Usporiadala ho Federácia židovských obcí v ČR a Nadačný fond obetiam holokaustu.

vianoce predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.