FICO: VLÁDA NECHALA HRANICE TOTÁLNE OTVORENÉ, ALE KEĎ BOLO TREBA CEZ COVID BUZEROVAŤ ĽUDÍ, NASADILA CELÚ ARMÁDU

Robert Fico, predseda Smeru-SSD: Keď bolo treba buzerovať ľudí na Slovensku, tak ste vyčlenili možno dohromady 12-tisíc vojakov, ktorí nielenže zabezpečovali verejný poriadok, ale spoločne s policajtmi chránili chránili okresné cesty. Veď si pamätáte, že nám bolo zakázané prechádzať cez okresy. Ako je možné, že vtedy, keď bolo treba buzerovať ľudí, viete nasadiť celú armádu, ale keď treba postaviť na hranice s Maďarskom tisíc-tisícpäťsto vojakov a policajtov, tak poviete, že to nejde?

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 07.09.2023

Hranica medzi Maďarskom a Slovenskom sa dá ustrážiť. Vláda nechala hranice „totálne otvorené“, nemôže legalizovať pobyt nelegálnych migrantov. Vyhlásil to šéf Smeru-SSD Robert Fico po tom, ako sa vo štvrtok Národnej rade SR nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu k téme nelegálnej migrácie. Parlament nebol uznášaniaschopný.

Fico tvrdí, že v sále bol dostatok poslancov, no neprezentovali sa. Pýta sa, čo bránilo parlamentu prijať uznesenie s výzvou vláde. Fico zdôraznil, že presadzuje politiku, ktorej zámerom je za každú cenu chrániť vonkajšiu hranicu EÚ. Zopakoval, že o prichádzajúcich nelegálnych migrantoch Slovensko nič nevie, pretože falšujú svoje údaje.

Vydávanie potvrdení cudzincom považuje za protizákonný postup. Vláda sa podľa neho nemôže vyhovárať na nedostatočné kapacity, keď dokázala vyčleniť hliadky policajtov a vojakov v čase pandémie nového koronavírusu. Šéf Smeru-SSD tiež avizoval, že pokiaľ sa do programu schôdze o zdravotníctve zaradí aj novela zákona o pobyte cudzincov, chcú na nej rokovať aj o ich návrhu uznesenia.

„Dnes nám šéf policajného zboru, ale aj celá vláda tvrdí, že vraj sa to nedá, že nemajú kapacity. Ako, do čerta, nemáte kapacity, pán Ódor a pani Čaputová? Keď bolo treba buzerovať ľudí na Slovensku, tak ste vyčlenili možno dohromady 12-tisíc vojakov, ktorí nielenže zabezpečovali verejný poriadok, ale spoločne s policajtmi chránili chránili okresné cesty.

Veď si pamätáte, že nám bolo zakázané prechádzať cez okresy. Ako je možné, že vtedy, keď bolo treba buzerovať ľudí, viete nasadiť celú armádu, ale keď treba postaviť na hranice s Maďarskom tisíc-tisícpäťsto vojakov a policajtov, tak poviete, že to nejde,“ dodal Fico.

O uznesení z dielne Smeru-SD mali poslanci rokovať na mimoriadnej schôdzi, ktorú sa vo štvrtok nepodarilo otvoriť. Ďalší pokus o jej otvorenie čaká poslancov v piatok (8. 9.). Smer-SSD navrhuje cez uznesenie požiadať vládu nariadiť dočasné obnovenie kontroly hraníc SR s Maďarskom. Vláda by tiež podľa návrhu uznesenia mala dôsledne uplatňovať readmisnú dohodu s Maďarskom.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.