GENERÁL RADKO MLADIČ JE SILNÝ A ÚSPEŠNE SA ZOTAVUJE

Súdny proces pred Medzinárodným súdnym tribunálom pre bývalú Juhosláviu trval 530 dní, počas ktorých bolo vypočutých 377 svedkov a predložených takmer 10.000 fyzických dôkazov

Foto AP
Dátum 30.03.2020

HAAG 30. marca (TASR/extraplus.sk) - Bývalý veliteľ srbskej armády Bosny a Hercegoviny Ratko Mladič sa úspešne zotavuje po operácii, pri ktorej mu lekári odstránili benígny nádor na hrubom čreve.
Informoval o tom spravodajský portál Večernje novosti. Podľa tohto zdroja je Mladič v nemocnici, kde sa operácia uskutočnila, a v nedeľu ráno už telefonicky hovoril so svojím synom Darkom.
Darko Mladič potvrdil, že sa s otcom krátko rozprával a že sa mu "zdal byť optimistický a silný ako vždy". Otec je podľa jeho slov rád, že jeho zdravotný problém je vyriešený.
Darko Mladič sa súčasne pozastavil nad tým, že generál bol operovaný práve teraz, v čase epidémie nového druhu koronavírusu, ktorá vyčíňa aj v Holandsku, kde z tohto dôvodu zrušili všetky neodkladné operácie.

Podľa Darka Mladiča rodina bola prekvapená konaním operácie, keďže dostala informáciu, že nádor je benígny a zákrok nie je bezprostredne nevyhnutný. Najnovšie sa však príbuzní dozvedeli, že generál údajne ešte začiatkom marca podpísal súhlas s chirurgickým zákrokom. Darko Mladič označil za zvláštne, že rodine, ktorá je s ním takmer každodenne v telefonickom kontakte, sa Mladič o svojom súhlase s operáciou vôbec nezmienil. 
 

Mladiča operovali v sobotu. Rodina a jeho právnici boli o zákroku informovaní až v čase, keď už bol na operačnej sále, a po tom, ako sa prebral z narkózy.
Ratko Mladič bol hlavným veliteľom síl bosnianskych Srbov počas občianskej vojny v rokoch 1992–95.

22. novembra 2017 bol Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu odsúdený za genocídu, vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti - najmä v súvislosti s masakrom v meste Srebrenica - na doživotie. Jeho advokáti, ale aj žalujúca strana podali proti tomuto rozsudku odvolanie.
 

Pred súdnym stíhaním sa Mladičovi darilo skrývať sa takmer 16 rokov. Zatknúť sa ho podarilo v máji 2011. Súdny proces pred Medzinárodným súdnym tribunálom pre bývalú Juhosláviu trval 530 dní, počas ktorých bolo vypočutých 377 svedkov a predložených takmer 10.000 fyzických dôkazov.
Tlačová agentúra TASS dodala, že počas väznenia Mladič utrpel tri srdcové záchvaty a jeden infarkt. Podľa obhajoby nedostával vo väzení primeranú lekársku starostlivosť. Podľa generálovho syna mu lekári záchvaty silnej bolesti liečili podávaním paracetamolu.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.