GIGANTICKÁ VOJENSKÁ KATEDRÁLA S MOZAIKAMI STALINA I PUTINA

Zvonová veža má výšku 75 metrov, čo odzrkadľuje 75. výročie, a na výrobu schodísk boli použité roztavené časti nacistických tankov a lietadiel, v interiéri chrámu sa nachádza aj slogan "Krym je náš!"

Foto ARCHIV
Dátum 27.04.2020

MOSKVA 27. apríla (TASR/extraplus.sk) - Výstavbu gigantickej pravoslávnej katedrály vyzdobenej mozaikami ruského prezidenta Vladimira Putina a sovietskeho diktátora Josifa Stalina dokončia v máji, k 75. výročiu víťazstva nad nacizmom.

Katedrála ozbrojených síl, ako znie oficiálny názov chrámu, sa nachádza pri Moskve a jej interiér okrem Boha, Panny Márie a svätých obsahuje i panteón popredných lídrov krajiny. 

Oslavuje tiež "veľké činy ruského ľudu" vrátane spornej anexie Krymského polostrova, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Takmer 100 metrov vysoká katedrála sivozelenej farby korunovaná šiestimi zlatistými kupolami bude tretím najväčším pravoslávnym chrámom v Rusku, povedal v pondelok pre tlačovú agentúru AFP hovorca daného vládneho rezortu.

Ústrednou časťou výzdoby je pestrá séria mozaík Stalina, Putina a ďalších vrcholových činiteľov vrátane ruského ministra obrany Sergeja Šojgua, šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova či tajomníka Bezpečnostnej rady Ruskej federácie (SBRF) Nikolaja Patruševa.

V interiéri chrámu sa nachádza aj slogan "Krym je náš!" ktorý sa prinavrátil Rusku po referende v roku 2014.

Projekt je pretkaný symbolikou: zvonová veža má výšku 75 metrov, čo odzrkadľuje 75. výročie, a na výrobu schodísk boli použité roztavené časti nacistických tankov a lietadiel.

Hovorca ministerstva obrany dodal, že na chráme pracuje nepretržite niekoľko tisíc ľudí s cieľom dokončiť ho pred 9. májom, keď Rusko oslavuje Deň víťazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne. Oficiálny termín otvorenia Katedrály ozbrojených síl však zatiaľ nie je známy.

Výstavba chrámu sa stretla s kritickým ohlasom historikov. Jeden z nich, Sergej Brjun, označil jeho interiér za "výsmech ruskej histórii a štátnosti". Podľa neho je iróniou, že v pravoslávnom chráme bude po prvý raz podobizeň Stalina, ktorý počas svojej vlády prenasledoval cirkev a duchovenstvo, napísal Brjun v denníku Vedomosti.

Ruská pravoslávna cirkev tieto názory odmieta. "Nemôžete demontovať dejiny nášho štátu," vyhlásil pre rozhlasovú stanicu Govorit Moskva arcikňaz Leonid Kalinin, ktorý stojí na čele cirkevnej rady pre umenie a architektúru.

Kalinin obraňoval zobrazenie Stalina, poukazujúc na to, že diktátor viedol bývalý Sovietsky zväz k víťazstvu v druhej svetovej vojne, ako aj výjavy maskovaných oddielov, ktoré obsadili Krym "bez jedinej kvapky krvi".