GLOBÁLNE ŠIALENSTVO: NA VAKCÍNU SA UŽ VYZBIERALO TAKMER 7,5 MILIARDY EUR. KAM SKUTOČNE POPUTUJÚ?

Slovensko prispeje na vývoj vakcíny proti koronavírusu sumou 750-tisíc eur, uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok

Foto TASR
Dátum 05.05.2020

BRUSEL 5. mája (TASR/extraplus.sk) - Európska komisia v pondelok zaregistrovala záväzky vo výške 7,4 miliardy eur, ktoré darcovia z celého sveta prisľúbili na vývoj vakcíny proti novému koronavírusu. Uviedla to predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, ktorá zdôraznila, že sa takmer podarilo dosiahnuť stanovenú cieľovú sumu 7,5 miliardy eur. Vyjadrila pritom očakávanie, že sa postupne podarí vyzbierať ešte ďalšie prostriedky. Záväzky sú výsledkom pondelkovej medzinárodnej darcovskej videokonferencie s názvom Coronavirus Global Response (Globálna odpoveď na koronavírus).

Podujatie zorganizovala EK spoločne so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), Francúzskom, Nemeckom, Spojeným kráľovstvom a Saudskou Arábiou. Jeho cieľom bolo získať dostatočné finančné prostriedky na zabezpečenie globálnej spolupráce pre vývoj účinnej vakcíny, diagnostiky a liečby v boji proti pandémii nového koronavírusu. EÚ vrátane jej členských krajín na tento účel venujú celkovo 1,4 miliardy eur. Zatiaľ prisľúbené financie podľa šéfky EK predstavujú "solídny východiskový bod" pre pokračovanie celosvetového darcovského maratónu. 

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) informoval, že Slovensko prispeje na vývoj vakcíny proti koronavírusu sumou 750-tisíc eur. „Koronavírus je výzvou pre celý svet. Slovensko podporuje spoločné snahy konať. Dnes preto oznamujeme, že naša krajina sa rozhodla prispieť sumou trištvrte milióna eur na iniciatívy, ktoré majú prispieť k vývoju liečebných metód a vakcíny proti tejto chorobe,“ uviedol Korčok.

"Svet dnes ukázal mimoriadnu jednotu pre spoločné dobro. Vlády a globálne zdravotnícke organizácie spojili sily proti koronavírusu. S týmto odhodlaním sme vykročili na cestu k vývoju, výrobe a nasadzovaniu vakcíny pre všetkých. Toto je však iba začiatok. Musíme pokračovať v tomto úsilí a byť pripravení prispieť ešte viac," vyhlásila von der Leyenová. Darcovský maratón bude ďalej pokračovať. Šéfka EK vyjadrila nádej, že po príspevkoch vlád sa v tomto smere zmobilizuje aj občianska spoločnosť a ľudia z celého sveta. Do kampane sa zapojila aj americká popová speváčka Madonna, ktorá prispela miliónom dolárov. 

Vláda Spojených štátov sa naopak do tejto darcovskej kampane nezapojila, čo podľa niektorých odborníkov môže viesť k rivalite pri vývoji vakcíny medzi USA a ostatnými krajinami, ktoré spolupracujú s WHO. Lídri EÚ tvrdia, že ak sa podarí vyvinúť účinnú vakcínu, mali by k nej mať prístup všetky krajiny sveta.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.