GOOGLE ODSTRÁNIL Z MÁP PALESTÍNU

Údajne ide len o chybu, na ktorej odstránení pracujú

Foto ARCHÍV
Dátum 11.08.2016

Spoločnosť Google nahradila 25. júla Palestínu, teda Západný breh Jordánu a Pásmo Gazy na svojej populárnej mapovej aplikácii jednotným pojmom Izrael.  Fórum palestínskych novinárov (FPN) postup predstaviteľov spoločnosti Google odsúdilo a obvinilo ich z toho, že sú súčasťou izraelskej schémy, ktorá má zaviesť jeho meno ako legitímneho štátu pre budúce generácie a zrušiť Palestínu raz a navždy.

"Tento krok je navrhnutý tak, aby falšoval históriu a geografiu, ako aj právo palestínskeho ľudu na vlasť a neúspešný pokus manipulovať s pamäťou nielen Palestínčanov a Arabov, ale aj celého sveta," dodalo FPN. Skupina aktivistov spustila petíciu na change.com v snahe presvedčiť spoločnosť Google, aby prehodnotila svoje rozhodnutie.

"Vypustenie Palestíny je ťažká urážka ľudu Palestíny a podkopáva úsilie miliónov ľudí, ktorí sú zapojení do kampane zabezpečiť palestínsku nezávislosť a slobodu od izraelskej okupácie a útlaku," píše sa v novej petícii. Niektorí užívatelia služieb spoločnosti dokonca pohrozili jej bojkotom v prípade, že Google zotrvá na svojom rozhodnutí.

Spoločnosť Google poskytla k vzniknutej situácii stanovisko. "Dáta využívané v službe Mapy Google sú kombináciou veľkého množstva zdrojov. Napríklad mená miest a obcí, údaje o cestnej sieti alebo hraniciach čerpáme z kombinácie údajov tretích strán a verejných zdrojov.

Vďaka tomuto riešeniu môžeme poskytovať detailné a aktuálne mapové podklady, takisto to však znamená, že rôzne množstvo dát a podkladov, ktoré máme k dispozícii pre rôzne regióny, sa odráža aj na výslednom zobrazení máp. Ak viete o zdrojoch dát, ktoré by sme mohli využiť, prosím upozornite nás na ne a my sa na ne radi pozrieme.

Názov Palestína sa nikdy na Mapách Google neobjavil. Práve sme však odhalili chybu, ktorá z máp odstránila názvy Západný breh Jordánu a Pásmo Gazy. Intenzívne pracujeme na navrátení týchto názvov späť, do oblastí, kam patria."