GOOGLE VRACIA DO MÁP RUSKÉ NÁZVY KRYMSKÝCH OBCÍ

Podľa zákona z minulého roku boli premenované i ulice, ktoré pôvodne niesli názov podľa sovietskych štátnych činiteľov

Foto 
Dátum 29.07.2016

Google aktívne pracuje na tom, aby vrátil do svojich máp pôvodné názvy krymských obcí, ktoré boli premenované na základe nariadenia kyjevských úradov. „Sme informovaní o vzniknutej situácii a pracujeme na tom, aby sa do ruskej verzie Google Maps vrátili pôvodné názvy,“ vyhlásil zástupca tlačovej služby Google. O celom prípade informovala agentúra RIA Novosti.

Ukrajinská Najvyššia rada schválila minulý rok v máji zákon „o odsúdení komunistického a nacistického režimu“, zakazujúci propagandu sovietskej symboliky. Podľa zákona boli premenované nielen obce, ale i ulice a to všetky, ktoré pôvodne niesli názov podľa sovietskych štátnych činiteľov. Mesto Krasnoperekopsk sa tak na mape spoločnosti Google zmenil na Jany Kapu, Krasnogvardejskoje premenovali na Kurman a obec Zavet Leninskij premenovali na Kučuk-Ačkaly.

Najvyšší predstaviteľ Krymu Sergej Aksjonov navrhol po premenovaní obcí servisu Google Maps, aby zmenil svoju kvalifikáciu a ďalej sa venoval žánru fantasy. Podotkol, že Google Maps sa snaží svojich užívateľov zmiasť tým, že im podstrkuje propagandistický výplod namiesto reálnych máp krajiny s reálnymi i názvami krymských obcí.