GYIMESI CHCE ZRUŠIŤ FINANCOVANIE POLITICKÝCH STRÁN, KTORÉ VO VOĽBÁCH NEZÍSKAJÚ PÄŤ PERCENT

Poslanec NR SR György Gyimesi na sociálnej sieti napísal, že zmyslom existencie politickej strany nemôže byť jej vlastné prežitie a snaha žiť z politiky. 

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 09.08.2023

Bývalý poslanec Národnej rady SR a 149. na kandidátke strany Aliancia György Gyimesi navrhuje zrušiť financovanie politických strán, ktoré vo voľbách nezískajú potrebných päť percent na vstup do parlamentu. V súčasnosti získajú politické strany štátny príspevok na svoju činnosť, ak v parlamentných voľbách dosiahnu tri percentá hlasov. Gyimesi na sociálnej sieti napísal, že zmyslom existencie politickej strany nemôže byť jej vlastné prežitie a snaha žiť z politiky. Podľa neho príspevok zaručí vyžitie vedeniu strany, ale nemá žiadny prínos pre spoločnosť. Bývalý poslanec tvrdí, že zrušením príspevku by sa dosiahla menšia fragmentácia politickej scény, väčšia ochota u strán spájať sa a taktiež by sa obmedzila činnosť „politických dobrodruhov, pre ktorých je politika výlučne zdrojom obživy". Z aktuálneho prieskumu agentúry Ipsos pre denník Pravda vyplýva, že Alianciu by volili 2,2 percenta voličov.

V septembrových parlamentných voľbách kandiduje 25 politických subjektov. „Na pomerne malé Slovensko je to dosť, najmä keď si uvedomíme, že podľa prieskumov istotu na vstup do parlamentu majú len štyri. Ostatné oscilujú okolo päťpercentnej hranice, no a tie ďalšie sa zúfalo snažia dosiahnuť aspoň tri percentá, aby mali zaručený štátny príspevok na činnosť," uviedol politik a zároveň dodal, že o dôveryhodnosti prieskumov má vážne pochybnosti.

Gyimesi spomína aj na to, koľkým stranám sa po „vypadnutí z parlamentu" podarilo dostať sa späť. Tvrdí, že dvakrát sa to podarilo Slovenskej národnej strane, ktorá má k tomu blízko aj v najbližších parlamentných voľbách. Pozitívne to podľa neho vyzerá aj pre Kresťanskodemokratické hnutie či Alianciu. „Zoznam strán, ktoré napriek štátnemu príspevku neskôr upadli do zabudnutia je dlhý. Príspevok pre neúspešných vytvára pohodlných politikov bez zodpovednosti a bez motivácie. Zároveň štát prostredníctvom ich straníckych účtov spraví z inak marginálnych politikov lukratívny obchodný artikel. Stačí si spomenúť na sobáše z rozumu strán Dobrá voľba a Hlas-SD či Spolu-SD s Hegerovcami (Demokrati)," napísal.

Politológ Tomáš Koziak tvrdí, že Gyimesiho vyjadrenia dávajú logiku a jeho argumentácia nie je scestná. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol, po prekročení päťpercentnej hranice môžu byť politické strany skutočne funkčné. „Máme politické strany, ktoré sa pohybujú okolo troch percent a o ktorých vieme, že nemajú šancu dostať sa do parlamentu. Pokiaľ má strana pred voľbami tri percentá a dlhodobý trend ukazuje, že potrebných päť percent nemá šancu dosiahnuť, strany tak hrajú len na štátny príspevok," povedal Koziak a dodal, že trojpercentná hranica je zbytočná.

Zrušenie tejto hranice by podľa politológa mohlo naozaj viesť k menšej fragmentácii politických strán. „Máme viacero politických subjektov, ktoré práve žijú z dávky od štátu a dlhodobo nemajú šancu sa do parlamentu dostať. Je to pre ne aj celkom výnosný biznis. Ide o pár ľudí, ktorí sú v centre strany. Prakticky nevyvíjajú žiadnu aktivitu, len pred voľbami sa zobudia," myslí si.

vianoce predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.